سه شنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۹

چشم عقاب جایگزین ویدئو چک شود/ با بداخلاقی‌ها به شدت برخورد کنیم


به گزارش “ورزش تایمز”، هفته بیست و هفتم رقابت‌های لیگ برتر والیبال شاهد کتک کاری و رفتار غیر اخلاقی ملی پوش تیم والیبال شهرداری ارومیه بود. پوریا یلی، پشت خط زن ارومیه در دیدار مقابل شهرداری ورامین پس از استفاده از الفاظ رکیک علیه داور به فیلمبردار حمله و او را مورد ضرب و شتم قرار داد. رفتاری که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و نوجوانان و جوانان زیادی شاهد رفتار غیر ورزشی و غیر اخلاقی ملی پوش والیبال کشور بودند.

کمیته انضباطی فدراسیون در ابتدا پوریا یلی را دو جلسه محروم کرد اما در هفته بیست و نهم پوریا یلی در حالی که باید دوران محرومیت خود را طی می‌کرد به یکباره در زمین حاضر و برای تیمش بازی کرد! حضور یلی در زمین بازی سوالات و شائبه‌های زیادی در اذهان عمومی ایجاد کرده است چرا که رای کمیته استیناف و بخشودگی محرومیت او در سایت رسمی فدراسیون اطلاع رسانی نشده است و حتی تیم سپاهان، حریف شهرداری ارومیه در بازی هفته بیست و نهم با حضور یلی در زمین غافلگیر شد که در نهایت با واکنش تند رحمان محمدی راد، سرمربی تیم سپاهان علیه فدراسیون والیبال همراه شد.

جبار قوچان‌نژاد در گفتگو با “ورزش تایمز” درباره راهکارهای پیشنهادی برای مقابله با بی‌اخلاقی‌های رخ داده در لیگ برتر والیبال گفت: در وهله نخست، باشگاه‌ها باید ملزم به تشکیل کمیته یا معاونت فرهنگی شوند و کار فرهنگ‌سازی را آغاز کنند. درواقع کمیته فرهنگی نیز باید مانند جلسات آنالیز و تمرین برگزار شود و بازیکنان را نسبت به قوانین مطلع کنند. همچنین بازیکنان و سرمربیان باید حیطه وظایف خود را بدانند.

کارشناس والیبال تأکید کرد: از سوی دیگر، مدیران عامل باشگاه‌ها، سرپرستان و سرمربیان نباید فشار زیادی را بر بازیکن برای کسب برد وارد کنند تا یک بازیکن در شرایط سخت و به دلیل فشار وارد شده، دچار عصبانیت نشود.

وی اظهار داشت: زمانی که بی‌اخلاقی‌ها و ناهنجاری‌ها رخ داد، باید به شدت با عامل تنش‌زا برخورد شود چرا که اگر به شدت با این نوع هنجارها برخورد نشود، ریشه نارضایی‌ها شکل خواهد گرفت. فضایی را نیز باید به وجود آوریم که پس از بداخلاقی‌های رخ داده از سوی بازیکنان، تیم‌ها متضرر نشوند. تمامی این موارد به ابزار نیز نیاز دارد. چشم عقاب باید جایگزین ویدئو چک شود تا خطاهای داوری کاهش یابد. باید فضا را ایجاد کنیم. والیبال ایران امروز جزو هشت تیم برتر دنیا است و ما باید متناسب با همان جایگاه پیشرفت کنیم. در چیدمان داوری‌ها باید دقت بیشتری به خرج دهیم. حساسیت و موقعیت بازی‌ها را در نظر بگیریم و بر اساس آن، چیدمان داوری و ناظران را انجام دهیم.

قوچان‌نژاد در پایان گفت: با تشکیل یک کمیته مشورتی، می‌توان تمام موقعیت‌ها را سنجید و پس از به وجود آمدن کوچک‌ترین ناهنجاری، تنش و بداخلاقی، باید محکم بایستیم تا با آن مقابله کنیم. در چنین شرایطی می‌توانیم فضای آرامی را در والیبال حاکم کنیم. جریمه سنگین مالی تأثیرگذار خواهد بود در غیر این صورت مشکلات همچنان وجود خواهد داشت و در ادامه نیز بیشتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *