دوشنبه , ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

پوست اندازی تیم ملی بسکتبال در سال سخت/ سرشاخ با غول‌های دنیا


“ورزش تایمز” – گروه ورزش: برای بسکتبال و تیم ملی این رشته که سال گذشته را به خاطر حضور متوالی در مسابقات و مواجه شدن با برخی حاشیه‌ها، پُرترافیک و پُرتنش سپری کرد امسال می‌تواند تعیین کننده تر باشد و دلیل آن رویداد پیش رویی است که همه کِش و مکش‌های سال گذشته هم برای کسب مجوز حضور در آن بود.

مسابقات قهرمانی جهان و انتخابی المپیک مهمترین رویداد پیش روی بسکتبال ایران است. فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) دوره جدید این رقابت‌ها را در راستای توجه به توسعه و گسترش بسکتبال در قاره‌های مختلف برای نخستین بار با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌کند؛ برای حضور در این رقابت‌ها که شهریورماه به میزبانی چین برگزار می‌شود، تیم ملی بسکتبال ایران از شرکت در ٦ پنجره انتخابی و برگزاری ١٢ دیدار موفق به کسب سهمیه شد.

البته این اولین بار نیست که تیم ملی بسکتبال برای شرکت در جام جهانی کسب سهمیه کرده است. این سهمیه پیش از این و برای جام جهانی ۲۰۱۰ ترکیه و جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا هم به بسکتبال ایران اختصاص پیدا کرده بود اما این بار بسکتبال ایران از حضور در مسابقات انتخابی با شیوه جدید (دیدارهای رفت و برگشت در قالب پنجره‌های متفاوت) و مواجه شدن با حریفانی مانند استرالیا موفق به کسب سهمیه شد و حالا باید تلاش کند در دیدار با حریفان جهانی خود به گونه‌ای عمل کند تا پایانِ کاری بهتر نسبت به دو دوره گذشته داشته باشد.

بر اساس قرعه کشی انجام شده برای جام جهانی چین، تیم ملی بسکتبال در گروه سوم با تیم‌های اسپانیا، پورتوریکو و تونس همگروه است. از میان این تیم‌ها، تیم ملی بسکتبال ایران تجربه دیدار با تونس و اسپانیا در جام جهانی ٢٠١۰ ترکیه و ٢٠١٤ اسپانیا را دارد. احتمال اینکه ملی پوشان ایران بتوانند در مصاف با تونس صاحب برتری شوند بعید نیست همانطور که در جام جهانی ۲۰۱۰ این نتیجه رقم خورد اما کسب امتیاز از تیمی مدعی مانند اسپانیا که تجربه زیادی از حضور در المپیک، مسابقات قهرمانی جهان و اروپا دارد، کاملاً دور از ذهن است. پورتوریکو هم نماینده قاره‌ای است که سطح بسکتبال آن از آسیا بالاتر است و شاید نتوان امید زیادی به پیروزی مقابل این تیم هم داشت.

این شرایط احتمال صعود ایران به جمع ١٦ تیم برتر جام جهانی و پیشروی تا کسب سهمیه مستقیم المپیک از این رویداد را کم کرده با این حال ملی پوشان باید برای سوم شدن در گروه و در نهایت کسب جایگاهی بهتر نسب به دو دوره پیش تلاش داشته باشند.

تیم ملی بسکتبال ایران در هیچیک از دو دوره حضور در جام جهانی موفق به صعود از مرحله مقدماتی نشد اما در هر دوره به یک برد دست یافت. ایران در جام جهانی ۲۰۱۰ ترکیه مقابل آمریکا، اسلوونی، برزیل و کرواسی باخت و با برد برابر تونس به عنوان نوزدهم دست یافت. در جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا هم تیم ایران نتیجه رقابت با اسپانیا، صربستان، برزیل و فرانسه را واگذار کرد اما مقابل مصر پیروز شد و در جایگاه بیستم قرار گرفت.

تیم بسکتبال ایران برای اینکه جایگاهی بهتر از نوزدهمی و بیستمی را در جام جهانی امسال در اختیار بگیرد باید با تیم‌های قدرتمند دنیا دیدارهای تدارکاتی داشته باشد به خصوص که این تیم در حال پوست اندازی دارد و همین مسئله نیاز به آماده سازی ویژه را برای ملی پوشان بیشتر کرده است. برنامه‌های آماده سازی تیم ملی بسکتبال بعد از اتمام لیگ برتر و احتمالاً از اواخر اردیبهشت ماه یا اوایل خردادماه آغاز می‌شود.

به گزارش “ورزش تایمز”، طبق اعلام فیبا، هفت تیم از جام جهانی چین صاحب سهمیه می‌شوند. به جز ژاپن که میزبان المپیک ۲۰۲۰ است، بهترین‌های تیم‌های آسیا، اقیانوسیه و آفریقا همراه با دو تیم برتر از آمریکا و اروپا در پایان جام جهانی کسب سهمیه می‌کنند.

با توجه به قرعه کشی مسابقات و گروه‌های دشوار تیم‌های آسیایی، چین که در گروه اول با ساحل عاج، لهستان و ونزوئلا همگروه است، شانس بیشتری برای صعود از مرحله مقدماتی دارد و اگرتیم ملی ایران هم بتواند از این مرحله صعود کند باید با چین برای کسب سهمیه مستقیم المپیک رقابت داشته باشد در غیر این صورت تیم ملی بسکتبال باید امیدوار به کسب چهار سهمیه باقی مانده المپیک باشد. این سهمیه‌ها در جریان مسابقات بین قاره‌ای با حضور تیم‌های قدرتمند اروپایی و آمریکایی که از جام جهانی سهمیه نگرفته اند، توزیع می‌شود و تقریباً نتیجه گیری از آن غیرممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *