سه شنبه , ۱ مهر ۱۳۹۹

والیبال برای تکامل به زیر ساخت معنوی نیاز دارد


مصطفی کارخانه در گفتگو با “ورزش تایمز” درباره جایگاه والیبال ایران گفت: والیبال ایران شأن و جایگاهی دارد که همه باید از آن حمایت کنند؛ رسانه، مربیان، بازیکنان و … همه سر سفره والیبال نان می‌خوریم بنابراین باید حُرمت آن را حفظ کنیم؛ احترام، احترام می‌آورد. والیبال ایران قابل احترام است و باید در همه ابعاد رشد کنیم تا جهانی شویم.

وی در ادامه تأکید کرد: اخلاق، شخصیت، فرهنگ، اتحاد و همدلی و … حلقه‌های گمشده والیبال ما هستند که به آنها نیاز داریم. داورزنی سرمربی ایرانی انتخاب نمی‌کند چرا که تبعاتی به دنبال دارد.

سرمربی تیم والیبال سایپا اظهار کرد: عطایی، اکبری، سعید رضایی، شهنازی، ترکاشوند، محمدی‌راد و … سرمایه‌های والیبال ما هستند. نباید یکدیگر را تخریب کنیم. نقد منصفانه نیاز است و در کنار آن باید راهکار نیز داشته باشیم. والیبال ایران توسعه‌یافته اما هنوز تکامل نیافته است. زمانی به تکامل خواهیم رسید که قابلیت‌های فنی را در کنار قابلیت‌های فردی افزایش دهیم. رفتارهای شخصیتی، اخلاق حرفه‌ای، منش حرفه‌ای، تفکر حرفه‌ای و همبستگی حرفه‌ای نیازهای والیبال ما است.

کارخانه افزود: یک‌تنه برای جایگاه سرمربی ایرانی ایستاده‌ام، من نماینده مربیان هستم، با ۶۲ سال سن، رزومه قوی دارم اما خودم را در میان گزینه‌های هدایت تیم ملی کنار کشیده‌ام تا راه برای جوانان باز شود. با توجه به وضعیت تورم و مشکلات اقتصادی در سال‌های آینده خواسته یا ناخواسته به مربی ایرانی نیاز داریم بنابراین چه بهتر یکدیگر احترام بگذاریم و همدیگر را بپذیریم.

وی تأکید کرد: ضعف موجود را تنها در یک چیز می‌بینم، اگر زیرساخت‌های معنوی را قوی کنیم، همه چیز درست خواهد شد؛ زیرساخت معنوی مانند اخلاق، شخصیت، مسئولیت‌پذیری، وجدان کاری و تعهد است. اگر بتوانیم این زیرساخت‌های معنوی را در خودمان و جوانان تقویت کنیم، موفق خواهیم شد. باید بیاموزیم در برابر خوبی‌ها جاذبه داشته باشیم و در برابر بدی‌ها دافعه. اگر می‌خواهیم والیبالمان به جایی برسد، باید به زیرساخت‌های معنوی توجه کنیم. هر چه بکاریم، دِرو خواهیم کرد.

سرمربی تیم والیبال سایپا بیان کرد: فدراسیون باید بر روی افرادی سرمایه‌گذاری کند که دارای چنین ویژگی‌هایی باشند. دیر یا زود به قله خواهیم رسید و اگر قله را حفظ نکنیم، سراشیبی در پیش خواهد بود. اگر می‌خواهیم به موفقیت دست یابیم، باید بررسی کنیم، تشخیص دهیم و درمان کنیم. موهایم را در آسیاب سفید نکرده‌ و با چهار نسل والیبال زندگی کرده‌ام. والیبالمان به اعتباری رسیده که حاصل زحمات بسیاری است. من نیز به عنوان عضوی از این خانواده، در جلسات هیئت رئیسه وظیفه دارم از مربیان ایرانی دفاع کنم و قطعاً دفاع نیز خواهم کرد.

کارخانه در پایان گفت: تا زمانی که هستم، اولویت برای انتخاب سرمربی تیم ملی، اخلاق و شخصیت است چرا که یک مربی الگوی جوانان خواهد بود. فردی باید انتخاب شود که دارای شایستگی باشد. باید والیبال را زیربنایی بسازیم تا نسل آینده با آرامش به کارش ادامه دهد. اگر امروز مقابل مشکلات نایستیم، در آینده دچار مشکلات خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *