شنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۹

هاشمی: بررسی دلایل شکست بسکتبال مقابل عراق خارج از مسائل فنی باشد


مصطفی هاشمی در گفتگو با “ورزش تایمز” با اشاره به شکست جمعه شب تیم ملی بسکتبال مقابل عراق در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی، با تأکید بر اینکه این شکست باید خارج از مسائل فنی مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، گفت: بهتر است قبل از انجام بازی‌ها، صحبت‌هایی مطرح نشود که اعتماد به نفس بازیکنان را تحت‌الشعاع قرار داده و بخواهیم با آنها راه فراری برای خود قرار دهیم!

وی اظهار داشت: گاهی در یک شرایط حاد و خاص با یک تیم خوب بازی می‌کنیم، ممکن است در این بازی و در لحظات آخر اتفاقاتی فراتر از بازی رقم بخورد که در نهایت منجر به باخت یا برد شود. گاهی هم ممکن است با تیمی بازی کنیم که فاصله زیاد با ما داشته باشد و همه این اتفاقات، به ضرر همان تیم تمام شود اما مسلم است که این حریف به خاطر همان فاصله‌ای که با ما دارد، برنده می‌شود.

سرمربی تیم بسکتبال مهرام با تأکید بر اینکه عراق اصلاً در حد و اندازه بسکتبال ایران نیست، گفت: تیم ملی این کشور در حد ما نبود و نیست. بسکتبال عراق از نظر تکنیکی خیلی ضعف دارد، اصلاً بازیکن بلند قامتی ندارد و کاملاً تیمی عادی است. به لحاظ فنی ایرادات زیادی به عملکرد ملی‌پوشان عراق وارد بود. حال این را در نظر بگیرید که با این شرایط توانست تیم ملی ایران را شکست دهد.

هاشمی ادامه داد: بهتر است این بازی و نتیجه آن را اول به لحاظ فنی مورد بررسی قرار ندهیم چون از اصل مطلب دور می‌شویم. واقعیت این است که ما باید قبل از هر دیدار و رویدادی، تیم را به آن حد از باور و جاه‌طلبی برسانیم که از اعتماد به نفس اشباع شود؛ نه اینکه در این زمینه مصاحبه کنیم که پول نیست، حریف بازیکن آمریکایی دارد، حریف آسانی نداریم و …

وی با تأکید بر اینکه با این‌گونه صحبت‌ها، بیشتر از هر مسئله‌ای، عدم اعتماد به نفس و تحقیر را به بازیکنان القاء می‌کنیم، گفت: به نظرم این صحبت‌ها، فقط یک توجیه است و در اولین وهله باعث آسیب روانی بازیکن می‌شود. به هر حال با شنیدن این صحبت‌ها، ناخودآگاه بازیکنان به چه کنم، چه کنم می‌افتند و وقتی به این مرحله برسیم، بازگرداندن آنها به آمادگی روانی سخت می‌شود.

مربی پیشین تیم ملی بسکتبال با اشاره به جریان بازی تیم‌های ایران و عراق یادآور شد: در کوارتر چهارم بازیکنان کاملاً بدون اعتماد به نفس بازی می‌کردند. به لحاظ فنی خیلی راحت می‌شد در این کوارتر کارهایی انجام داد که جریان بازی به سود ایران تغییر کند. اصلاً بازی پیچیده نبود تا آن حد که ملی‌پوشان ما بخواهند نتیجه را واگذار کنند. البته اینکه باید مسائل فنی این تیم هم مورد بررسی قرار بگیرد و اینکه دقیقاً در چه زمینه‌هایی ضعف داشتیم. اما باز هم تأکید می‌کنم قبل از مسائل فنی، باید مسائل مرتبط با گفتگوها و حواشی مورد بررسی قرار بگیرد.

هاشمی با بیان اینکه خود من نیز به عنوان یک مربی خیلی مواقع تصمیمات اشتباهی را اتخاذ کرده‌ام، تصریح کرد: در مجموع مشکلات و کمبودها باید در بخش مدیریتی حل شود، نه اینکه به بازیکن انتقال داده شود. بازیکن فقط باید از نظر فنی درگیر شود، اما به نظر مطرح کردن برخی صحبت‌ها برای این است که راه فرار بگذاریم.

این مربی در بخش دیگری از گفتگو با “ورزش تایمز” گفت: معنی خیلی از صحبت‌ها را خیلی‌ها می‌فهمند، اما بسکتبال جامعه‌ای فرهیخته دارد و اگر سکوت می‌کند، از روی نجابتش است و با در نظر گرفتن منفعت تیم ملی؛ وگرنه بازیکنان آمریکایی عراق در سطحی نبودند که مشکل‌ساز شوند. در آن سطح ما ۱۰ بازیکن آمریکایی داریم؛ ملی‌پوشان ما توانا هستند.

مصطفی هاشمی در پایان با تأکید بر اینکه ایران بازیکنان خوبی دارد که می‌توان مجموعه‌ای قدرتمند در قالب تیم ملی بسازد، گفت: با داشتن بازیکنانی مثل حامد و صمد، در آسیا بهترین خواهیم بود. البته استرالیا که تازه به قاره اضافه شده، فاصله زیادی نسبت به ما دارد. اما ما حتی می‌توانیم این تیم را به چالش بکشانیم. باید قدر بازیکنان خوب خود را بدانیم و این را هم بدانیم که می‌توانیم به راحتی سهمیه جهانی بگیریم؛ فقط باید بزرگی و بزرگ بودن را به معنای واقعی و درست در تیم نهادینه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *