جمعه , ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

شرایط متفاوت بانوان بسکتبالیست برای المپیک/ یکی نزدیک یکی دور!

“ورزش تایمز” – گروه ورزش: ۲۹ ماه بیشتر از مصوبه فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) برای حضور محجبه بانوان مسلمان در میادین رسمیِ بین المللی نمی گذرد. در همین فاصله کوتاه اما بانوان بسکتبالیست ایران از حضور در میادین مختلف و رویارویی با تیم هایی از آسیا و دیگر قاره ها صاحب موفقیت های قابل توجهی شدند که عنوان سومی در رقابت های اخیر غرب آسیا یکی از آنها به حساب می آید.

این عنوان در بخش سه نفره به دست آمد. موفقیت بزرگتر بسکتبال سه نفره بانوان اما مربوط به رنکینگ جهانی می شود و امیدهایی که برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو ایجاد کرده است.

شرایط متفاوت بسکتبال ۵ و ۳ نفره بانوان برای المپیکی شدن
بسکتبال بانوان ایران در بخش پنج نفره هیچ شانسی برای ورود به المپیک آتی ندارد. در این بخش حضور در گروه A مسابقات کاپ آسیا لازمه کسب سهمیه است. تیم ایران اما جایی در میان هشت تیم حاضر در این گروه ندارد. 

در واقع آغاز به کار تیم ملی بسکتبال پنج نفره بانوان ایران در کاپ آسیا از گروه B این رقابت ها خواهد بود. در صورتی که این تیم بتواند در رقابت با دیگر تیم های حاضر در این گروه – زمان و محل مسابقات هنوز مشخص نشده است – صاحب جایگاه اول شود، راهی گروه A خواهد شد. در این صورت تیم ایران می تواند دو سال دیگر در این گروه برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ تلاش داشته باشد.

در بخش سه نفره اما شرایط کاملا متفاوت است. تیم سه به سه بانوان ایران به واسطه موقعیت فعلی اش در رنکینگ جهانی این شانس را دارد که در المپیک سال آینده شرکت داشته باشد البته در صورتی که بتواند از طریق یکی از سه راه پیش بینی شده فیبا کسب سهمیه کند.

راه های پیش روی بسکتبال سه نفره برای کسب سهمیه المپیک
به گزارش “ورزش تایمز”، صعود بسکتبال سه نفره بانوان ایران به رده هفتم رنکینگ جهانی امیدهای المپیکی شدن تیم ایران را بیشتر کرده است. این صعود در رده بندی جدید فیبا که دو روز پیش منتشر شد، اتفاق افتاده است.

طبق اعلام فیبا، ۴ تیم نخست رنکینگ جهانی – در بخش سه نفره بانوان – سهمیه مستقیم المپیک را به دست می آورند. بنابراین اگر ایران سه پله صعود دیگر داشته باشد می تواند یکی از چهار سهمیه مستقیم فیبا را از آن خود کند اما در غیر این صورت هم فرصت برای کسب مجوز دارد.

 فدراسیون جهانی بسکتبال دو رویداد انتخابی برای توزیع دیگر سهمیه های المپیکی در بخش سه نفره بانوان در تقویم خود دارد. البته هنوز زمان و محل برگزاری این رقابت ها مشخص نیست اما به گفته فریده شجاعی نایب رئیس فدراسیون بسکتبال، تیم ایران شرایط مورد نظر فیبا برای حضور در این دو رویداد را دارد.

وی در گفتگو با “ورزش تایمز” گفت: رقابت های انتخابی مورد نظر با حضور تیم های پنجم تا بیستم رنکینگ جهانی برگزار می شود. سه تیم اول جام جهانی – که از رنکینگ جهانی سهمیه نگرفته اند – هم در این مسابقات شرکت دارند. تیم ایران به واسطه موقعیتی که در رنکینگ جهانی دارد، می تواند در این مسابقات شرکت داشته باشد.

نایب رئیس فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: البته شرایط دیگری هم برای حضور در مسابقات گزینشی مورد نظر لحاظ شده که ایران همه آنها را دارد. به طور مثال یکی از شروط رویداد دوم این است که تیم شرکت کننده سابقه ای از حضور در المپیک نداشته باشد. ایران این شرایط را دارا است. بنابراین اگر از رویداد اول صاحب سهمیه نشد می تواند در رویداد دوم شرکت کند.

زمان مقرر برای تعیین تکلیف
مسابقات بسکتبال سه نفره بانوان در المپیک توکیو با حضور ۸ تیم برگزار می شود. ۴ تیم از طریق رنکینگ جهانی مشخص می شوند. ۱۲ آبان ماه آخرین مهلتی است که فیبا برای انتخاب چهار تیم برتر رنکینگ جهانی مقرر کرده است.

در مورد دو مسابقه انتخابی هم فدراسیون جهانی هنوز به جمع بندی کامل برای تعیین زمان و محل برگزاری نرسیده است اما به گفته فریده شجاعی، ترکیب تیم های سه نفره بانوان در المپیک حداکثر تا بهمن ماه کامل می شود.

نایب رئیس فدراسیون بسکتبال در بخش دیگری از این گفتگو و در پاسخ به این پرسش که «در مجموع ایران برای کسب سهمیه المپیک چقدر شانس دارد؟»، گفت: هم شانس داریم و هم امید؛ به خصوص که ملی پوشان ما از آمادگی خوبی برخوردار هستند. آنها ماه هاست که همزمان در تمرینات پنج و سه نفره شرکت دارند. حالا هم درگیر مسابقات باشگاهی خود می شوند. امیدواریم از شانسی که برای‌شان ایجاد شده استفاده کنند و سهمیه بگیرند.

شجاعی در مورد عوامل تاثیرگذار در رنکینگ جهانی هم اینگونه توضیح داد: فیبا در بسکتبال سه نفره و همزمان با بُعد قهرمانی، بحث همگانی آن را هم پیگیری می کند یعنی اینکه همه افراد و در همه شرایط بتوانند این ورزش را انجام دهند. برای این منظور به فعالیت کشورها حتی اگر داخلی باشد، امتیاز می دهد. ایران اخیرا برگزارکننده برنامه های زیادی در سطح کشور بود که تاثیر مستقیم در صعود به رده هفتم جهان را داشته است. قطعا اجرای چنین برنامه هایی را با قدرت ادامه می دهیم تا بازهم در رده بندی جهانی صعود داشته باشیم.

سهمیه المپیکی بسکتبال به ۲ می رسد؟
به گزارش “ورزش تایمز”، فدراسیون بسکتبال در حالی امیدوار است بتواند در بخش سه نفره بانوان صاحب سهمیه المپیک شود که در بخش مردان این سهمیه را به دست آورده است. 

تیم ملی بسکتبال ایران از حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین به عنوان بهترین تیم قاره آسیا صاحب سهمیه المپیک شد. در صورتیکه تیم سه نفره بانوان هم کسب سهمیه کند، برای نخستین بار بسکتبال ایران با دو تیم در المپیک حاضر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *