سه شنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

سومین حضور در لیگ ملت‌ها با مربی قهرمان المپیک/ نخستین محک جدی


به گزارش “ورزش تایمز”، تیم ملی والیبال ایران در سومین دوره مسابقات لیگ ملت‌ها با ولادیمیر الکنو، مربی نام دار جهانِ والیبال محک جدی پیش از بازی‌های المپیک توکیو خواهد داشت. سال ۲۰۱۸ نخستین سالی بود که فرمت مسابقات لیگ جهانی پس از بیست و هشت سال به لیگ ملت‌های والیبال تغییر کرد. این تصمیم همزمان با جشن هفتادمین سالروز تأسیس فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) گرفته شد تا تیم‌های برتر دنیای والیبال هر ساله با فرمت جدید با هم رقابت بپردازند.

ملی پوشان والیبال در سال نخست مسابقات لیگ ملت‌ها ۲۰۱۸ با هدایت ایگور کولاکوویچ در رده دهم جدول رده بندی قرار گرفتند. در سال دوم نیز در حالی که بسیاری از تیم‌ها با ترکیب اصلی خود شرکت نکرده بودند و ایران به امید کسب سکو با نفرات اصلی خود گام در مسابقات گذاشت عنوانی بهتر از پنجمی به دست نیاورد.

ملی پوشان والیبال ایران در پنج دوره رقابت‌های لیگ جهانی با خولیو ولاسکو سال ۲۰۱۳، اسلوبودان کواچ سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، رائول لوزانو سال ۲۰۱۶ و کولاکوویچ (۲۰۱۷) در مسابقات شرکت کرد.

تیم ایران در سال ۲۰۱۳ (نخستین حضور در رقابت‌های لیگ جهانی) با هدایت خولیو ولاسکو مقام نهم را کسب کرد. در سال ۲۰۱۴ (دومین حضور) با هدایت اسلوبودان کواچ عنوان چهارمی را به دست آورد. سال ۲۰۱۵ نیز تیم ایران در دومین حضور خود با اسلوبودان کواچ ضمن تثبیت جایگاه خود در جمع هشت تیم برتر، عملکرد خوبی به نمایش گذاشت و در سال ۲۰۱۶ تیم ایران در بین ۱۲ تیم شرکت کننده رتبه هشتم را به دست آورد. ملی پوشان در سال ۲۰۱۷ و در نخستین سال حضور ایگور کولاکوویچ در رتبه یازدهم مسابقات قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۸ و با تغییر فرمت رقابت‌ها، ملی پوشان والیبال ایران همراه با ایگور کولاکوویچ با هدف جوانگرایی و آماده سازی برای بازی‌های المپیک راهی مسابقات شدند و عنوانی بهتر از دهمی کسب نکردند.

در سال ۲۰۱۹ و دومین دوره رقابت‌های لیگ ملت‌ها در حالیکه رقبا به بازیکنان اصلی خود استراحت دادند، ایگور کولاکوویچ از بدنه اصلی تیم ملی استفاده کرد که انتقادات فراوانی به او وارد شد. در نهایت در سالی که ستاره‌های جهان والیبال غایب بودند اما باز ایران روی سکو قرار نگرفت و تیم ملی در رده پنجم ایستاد.

در سال ۲۰۲۰ نیز مسابقات به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد تا در نهایت سومین دوره رقابت‌های لیگ ملت‌ها در سال ۲۰۲۱ به شیوه متمرکز در ریمینی – ایتالیا برگزار شود. امسال به جز تیم ایتالیا، سایر کشورهای قدرتمند با ترکیب اصلی خود در رقابت‌ها شرکت کرده‌اند چرا که بازی‌های المپیک توکیو در پیش است. تیم ملی ایران با هدف آماده سازی و استفاده از جوانان برای رسیدن به ترکیب اصلی در المپیک در رقابت‌ها حاضر خواهد شد.

ولادیمیر الکنو، سرمربی تیم ملی از ۲۹ فروردین ماه برای نخستین بار در اردوهای ملی حاضر شده است و پس از یک ماه تمرین در نخستین مسابقه رسمی همراه تیم ایران در سومین دوره رقابت‌های لیگ ملت‌ها شرکت خواهد کرد.

الکنو که مدال طلای بازی‌های المپیک را همراه تیم روسیه به دست آورده است تصمیم دارد در این مسابقات بازیکنان جوان را محک جدی بزند تا به ترکیب اصلی خود در المپیک دست یابد. تصمیمی که بارها در تیم ملی گرفته شده است اما هیچ یک از مربیان در چند سال اخیر اجرایی نکردند. باید دید الکنو در ریمینی ایتالیا چه خواهد کرد.

ملی پوشان والیبال ایران در این دوره از مسابقات به ترتیب با تیم‌های ژاپن، روسیه، هلند، کانادا، ایتالیا، بلغارستان، آمریکا، صربستان، آلمان، استرالیا، برزیل، اسلوونی، فرانسه، لهستان و آرژانتین رقابت خواهد داشت.

برنامه کامل دیدارهای تیم ملی ایران در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۱:

ردیف بازی تیم ملی والیبال ایران ساعت تاریخ
۱ ایران – ژاپن ۱۵:۳۰ جمعه – ۷ خرداد ماه
۲ ایران – روسیه ۱۴:۳۰ شنبه – ۸ خرداد ماه
۳ ایران – هلند ۱۴:۳۰ یکشنبه – ۹ خرداد ماه
۴ ایران – کانادا ۱۴:۳۰ پنجشنبه – ۱۳ خرداد ماه
۵ ایران – ایتالیا ۱۹:۰۰ جمعه – ۱۴ خرداد ماه
۶ ایران – بلغارستان ۲۲:۰۰ شنبه – ۱۵ خرداد ماه
۷ ایران – آمریکا ۲۰:۳۰ چهارشنبه – ۱۹ خرداد ماه
۸ ایران – صربستان ۱۲:۳۰ پنجشنبه – ۲۰ خرداد ماه
۹ ایران – آلمان ۱۲:۳۰ جمعه – ۲۱ خرداد ماه
۱۰ ایران – استرالیا ۱۴:۳۰ سه شنبه – ۲۵ خرداد ماه
۱۱ ایران – برزیل ۲۳:۳۰ چهارشنبه – ۲۶ خرداد ماه
۱۲ ایران – اسلوونی ۱۸:۳۰ پنجشنبه – ۲۷ خرداد ماه
۱۳ ایران – فرانسه ۱۵:۳۰ دوشنبه – ۳۱ خرداد ماه
۱۴ ایران – لهستان ۱۷:۳۰ سه شنبه – اول تیرماه
۱۵ ایران – آرژانتین ۱۸:۳۰ چهارشنبه – ۲ تیرماه

در پایان دور مقدماتی برخلاف ادوار گذاشته، فقط چهار تیم به مرحله بعد صعود خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *