چهارشنبه , ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

سرمربی تیم بسکتبال جوانان: می‌خواهیم جزو هشت تیم برتر جهان شویم

محمد رضا نوری در گفتگو با “ورزش تایمز” در مورد شرایط تمرینی تیم بسکتبال زیر ۱۹ سال پسران که مسابقات جهانی را در پیش دارد و برنامه و دیدارهای پیش بینی برای این تیم تا پیش از اعزام به لتونی توضیح داد و تاکید کرد که عدم اعزام برون مرزی برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی تنها چالش مربوط به تیمش است.

ترکیب اصلی تیم جوانان لیگ برتری است

وی با یادآوری اینکه یک مرحله اردوی تیم بسکتبال جوانان برگزار شده و مرحله دوم هم از ۱۷ اردیبهشت ماه آغاز می شود، خاطرنشان کرد: ترکیب اصلی اردونشینان را بازیکنانی تشکیل می دهند که با تیم کوچین آمل (جوانان ۲۰۲۰) در لیگ برتر شرکت کردند. البته به جز آنها نفرات جدیدی از دیگر تیم ها و لیگ دسته اول هم به اردو دعوت کردیم تا وضعیت‌شان را بررسی کنیم. برای اردوی دوم هم دو سه گزینه جدید معرفی شده اند که در کنار ۱۵ اردونشین اصلی در تمرینات شرکت خواهند داشت.

یک مرحله اردوی پُرفشار در پیش داریم

سرمربی تیم بسکتبال جوانان ادامه داد: مرحله اول اردو را خیلی سنگین و پُرفشار در آمل برگزار کردیم. این روند را برای اردوی یک هفته ای پیش رو هم ادامه خواهیم داد به طوری که صبح ها را به بدنسازی و کارهای استقامتی و میدانی اختصاص می دهیم و عصرها بازی بسکتبال انجام می دهیم. اینگونه می خواهیم برای اول خردادماه بازیکنان را به لحاظ آمادگی به سطحی برسانیم که بتوانیم اردوها را در شرایط متفاوت و حرفه ای تر ادامه دهیم.

ارزیابی بازیکنان از اردوی سوم متوقف می شود

نوری تصریح کرد: از اردوی سوم که صرفا روی بسکتبال و حفظ آمادگی بازیکنان متمرکز می شویم دیگر بازیکن جدیدی برای ارزیابی در میان اردونشینان نخواهیم داشت. در واقع از این اردو فقط با حدود ۱۵ نفر تمرینات را ادامه می دهیم تا بتوانیم از میان آنها ترکیب دوازده نفره را شناسایی کنیم.

تنها چالش تیم نداشتن اعزام برون مرزی است

این مربی بسکتبال در مورد برنامه های موردنظر برای آماده سازی بهتر تیم جوانان اعزامی به مسابقات جهانی گفت: به خاطر مسائل اقتصادی و کرونا نمی توانیم اعزامی برای حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی و برگزاری دیدارهای تدارکاتی داشته باشیم. این تنها نقص و چالش برای تیم ماست که مسابقات جهانی را در پیش دارد اما به خاطر شرایط موجود چاره ای جز کنار آمدن با آن نداریم. به همین دلیل سعی کردیم با جایگزین کردن برنامه های داخلی شرایط بهتری را ایجاد کنیم.

دو دیدار جوانان با تیم ملی بسکتبال

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: طبق هماهنگی انجام شده با مدیر تیم های ملی (مسعود قاسمی) قرار است پس از آغاز اردوی آماده سازی تیم ملی و تا پیش از اعزام جوانان به لتونی، دو دیدار تدارکاتی میان دو تیم برگزار شود. ضمن اینکه هماهنگ شده سفرهایی به اصفهان و مشهد هم داشته باشیم تا ضمن پیگیری تمریناتمان، دیدارهایی برگزار کنیم.

پیش بینی ۱۰ دیدار تدارکاتی

نوری افزود: در مجموع سعی داریم با پیش بینی دیدارهای داخلی با تیم هایی که از سطح جوانان خیلی بالاتر هستند تنها مشکل مربوط به تیم در راه آماده سازی جهانی را برطرف کنیم. فکر می کنیم حداقل ۱۰ دیدار تدارکاتی تا پیش از حضور در مسابقات جهانی داشته باشیم.

شناختی از حریفان‌مان نداریم اما می دانیم رقیبان بزرگی هستند

سرمربی تیم بسکتبال جوانان در پاسخ به این پرسش که «صربستان، پورتوریکو و لتونی حریفان تیم شما در مسابقات جهانی هستند. چه شناختی از این تیم ها دارید؟» گفت: شرایط در رده سنی جوانان مانند بزرگسالان نیست، ترکیب تیم های جوانان برای هر دوره مسابقات دستخوش تغییراتی می شود و به همین دلیل تقریبا بدون شناخت از حریفان‌مان هستیم اما در هر صورت این کشورها صاحب بسکتبال هستند و می توانند رقیبان بزرگی برای ما باشند.

به دنبال کسب اطلاع از صربستان، پورتوریکو و لتونی هستیم

نوری یادآور شد: در تلاش هستیم تا از شرایط فعلی صربستان، پورتوریکو و لتونی کسب اطلاع کرده و حتی فیلمی از دیدارهای آنها به دست بیاوریم تا شناخت‌مان از آنها بیشتر شود. این موضوع کمک می کند با آمادگی روانی بیشتری در مسابقات شرکت کنیم و به هدف‌مان نزدیک باشیم.

می خواهیم جزو هشت تیم برتر مسابقات جهانی شویم

وی در مورد هدف پیش بینی شده برای تیمش و اینکه «در مجموع تیم بسکتبال جوانان در این دوره رقابت های جهانی چه جایگاه و عملکردی را دنبال می کند؟» خاطرنشان کرد: بسکتبال جوانان ایران تاکنون پنج دوره در رقابت های جهانی شرکت داشته است. می خواهیم در ششمین دوره حضور و برای اولین بار در جمع هشت تیم برتر قرار بگیریم. می خواهیم از مرحله نخست صعود کنیم اما اگر به هر دلیلی هم این مهم محقق نشد رده ای کمتر از دوازدهمی به دست نمی آوریم. نهایت یکی از رده های نهم تا دوازدهم را می گیریم.

شرایط تیم بسکتبال جوانان بهتر از همیشه است

سرمربی تیم بسکتبال جوانان تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف مصمم هستیم به خصوص که شرایط تیم جوانان نسبت به ادوار گذشته که در مسابقات جهانی حضور داشت، خیلی بهتر است. در ادوار گذشته که تیم جوانان به واسطه قهرمانی در آسیا سهمیه جهانی می گرفت، فرصت زیادی برای آماده سازی نداشت طوریکه نهایت با یکی دو ماه تمرین به مسابقات اعزام می شد اما اردونشینان فعلی این تیم از مدت ها پیش در قالب تیم کوچین کنار هم بودند. این حضور مستمر منجر به آمادگی و هماهنگی بیشتر شده است. امیدواریم همین مسئله کمک کند تا بهترین نتیجه ممکن را بگیریم.

به گزارش “ورزش تایمز”، مسابقات بسکتبال زیر ۱۹ سال جهان ۱۰ تا ۲۱ تیرماه به میزبانی لتونی برگزار می شود. صربستان، پورتوریکو و تیم میزبان یعنی لتونی حریفان تیم بسکتبال کشورمان در گروه اول این رقابت ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *