دوشنبه , ۱ مهر ۱۳۹۸

رقابت ۱۵ کاندیدا برای یک صندلی/ چه کسی رئیس هندبال می شود؟


به گزارش “ورزش تایمز”، انتخابات فدراسیون هندبال قرار است روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه برگزار شود تا شاید با انتخاب رئیس، مشکلات این رشته توپی برطرف شود و باز هم هندبال به روزهای اوج خود برسد. هندبال یکی از رشته‌هایی است که در چند سال گذشته بیشترین رفت و آمد رئیس و سرپرست را داشته و به نوعی رکورددار تغییرات مدیریتی است. البته در این بین خانواده هندبال نیز در رفت و آمد برخی مدیران بی تأثیر نبودند، به طوری که با آمدن هر رئیس جامعه هندبال بعد از مدتی علیه رئیس شده و ساز مخالف می‌زدند. همین مسئله هم نمک بر روی زخم این رشته می‌زد.

هندبال از سال ۹۳، هفت رئیس و سرپرست به خود دیده است. کوزه گری (رئیس)، نصیری و گواری (سرپرست)، مهدوی (رئیس)، اکبری (سرپرست)، رحیمی (رئیس) و رمضانعلی دولو (سرپرست) افرادی بوده‌اند که در طی چهار سال گذشته در این فدراسیون مسئولیت داشته‌اند. آخرین موفقیت‌های این رشته نیز در این مدت بر می‌گردد به ریاست کوزه گری که تیم ایران برای اولین بار راهی جام جهانی شد و برای آخرین بار روی سکوی آسیا و بازی‌های آسیایی ایستاد.

از آن به بعد هندبال روی خوش به خود ندیده است. از رو در رویی ملی پوشان و لژیونرها با مربیان و تنها گذاشتن تیم ملی تا اوضاع بد تیم‌های باشگاهی در لیگ‌ها، وضعیت بد مدیریتی و بدهکاری زیاد فدراسیون در دوران مهدوی و در نهایت پنجمی تمام تیم‌های ملی پایه تا بزرگسال این رشته در سال ۹۷ در رقابتهای آسیایی و ناکامی در راهیابی به رقابتهای جهانی و المپیک تنها بخشی از اتفاقات بد این رشته بوده است.

بعد از اجرای قانون منع به کار گیری بازنشسته‌ها، علیرضا رحیمی رئیس پر اسم و رسم این رشته بعد از کمتر از دو سال از این فدراسیون خداحافظی کرد. هر چند رحیمی نیز در این مدت نتوانست مشکلات این رشته را برطرف کند و همدلی لازم را در این خانواده ایجاد نماید اما حداقل توانست هندبال را از خطر تعلیق در آسیا نجات داده و بخش عمده‌ای از بدهکاری‌های بین المللی را پرداخت کند.

برای انتخابات این دوره، ۱۶ نفر ثبت نام کردند که بعد از کلی شائبه و شایعه، در فاصله ۵ روز مانده تا انتخابات اسامی نهایی ۱۵ کاندیدا از سوی وزارت ورزش اعلام شد. حمید علی نژاد، خسرو ابراهیم زاده، علیرضا پاکدل، محمد پورکیانی، مرتضی حسن پور درواری، هادی خلیلی، مهدی طالب پور، ضرغام علیجانی، مرتضی غلامپور، توفیق کابلی، احمد گواری، سیدرضا مهدوی، میترا نوری، سید علی اصغر رفعت حقیقی و فاطمه ابوالقاسمی نفراتی هستند که از سوی وزارت برای حضور در این انتخابات تأیید صلاحیت شده‌اند.

هندبال در دوره‌های قبل نیز شاهد حضور تعداد زیادی کاندیدا در انتخابات خود بوده است. به طوری که در یکی از دوره‌ها شاهد حضور ۲۰ کاندیدا بودیم که هر یک به نفع دیگری از گردونه رقابت کنار رفتند.

اما این بار به نظر می‌رسد شرایط فرق کرده و هر کاندیدا برنامه‌ای برای خود دارد و قصد کناره گیری از گردونه رقابت را ندارند به طوری که اهالی هندبال پیش بینی می‌کنند که انتخابات به دور دوم کشیده شود. از سوی دیگر انتخابات چند هیأت استانی برگزار نشده و به همین دلیل کاندیداها رأی شش تا هفت هیأت را ندارند و همین مسئله کار را برای نفرات اصلی در این رقابت سخت‌تر خواهد کرد.

هنوز اعضای خانواده هندبال به یک اجماع برای انتخاب نفر نهایی نرسیده‌اند. از بین برخی از این کاندیداها برخی شاخص تر بوده و شاید شانس بیشتری برای کسب آرا دارند. پاکدل مربی و رئیس هیأت هندبال فارس یکی از شانس‌های کسب این کرسی است. وی پیش از این نیز در دو دوره کاندید این پست بوده اما اقبالی نداشته است ولی به نظر می‌رسد این بار مقبولیت خوبی از سوی هیأت‌ها داشته باشد و مدتی است برنامه‌های خود را در تمامی ابعاد برای جامعه هندبال تشریح می‌کند.

گواری که چند ماهی سرپرست فدراسیون قایقرانی بوده، حالا قصد ریاست بر فدراسیون هندبال را دارد. در این بین برخی از گواری به عنوان گزینه وزارت ورزش و جوانان نیز یاد می‌کنند. مدیرانی چون پورکیانی، طالب پور و حمید آقا علی نژاد از اعضای دانشگاهی هستند. پورکیانی و طالب پور به غیر از چهره دانشگاهی، از مدیران اسبق تربیت بدنی وزارت علوم و رؤسای فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی بوده‌اند که اینها نیز نفراتی هستند که می‌توان گفت قصد کناره گیری در انتخابات را ندارند و با سابقه خوبی که در ورزش دانشگاهی دارند می‌توانند شانسی برای پیروزی خود در مجمع قائل باشند. در این بین پورکیانی حتی اسپانسرهای حامی خود را نیز معرفی کرده و با جدیت برنامه‌های خود را در تمام ابعاد آموزشی، مدیریتی و مربیگری و … به جامعه هندبال اعلام کرده است. حمید آقا علی نژاد در دوره قبل به نفع رحیمی از رقابت کناره گیری کرده بود.

اما نوری و ابولقاسمی نیز دو کاندید زن این رقابت هستند. ابولقاسمی که دو سه روزی است نامش از سوی وزارت به عنوان نفر تأیید شده برای حضور در انتخابات مطرح شده هیچ سابقه مدیریتی در این رشته ندارد و به غیر از هندبال کاندیدای انتخابات فدراسیون هاکی نیز می‌باشد. اما نوری سالهاست نایب رئیس بانوان فدراسیون هندبال است. وی حتی در آسیا نیز مسئولیت دارد و ناظر فنی بسیاری از مسابقات قاره‌ای بوده است. با این رشته بیگانه نیست و خود نیز امیدوار است که بتواند بعد از سه بار حضور در انتخابات این بار به عنوان اولین زن، مسؤلیت یک فدراسیون ورزشی توپی را برعهده بگیرد.

مهدوی فرزند رئیس اسبق فدراسیون نیز یکی از نفراتی است که قصد دارد راه و برنامه پدر را برود. گفته می‌شود ابراهیم زاده هم اسپانسرهای خود را معرفی کرده است و رقیب جدی در انتخابات است. اما نفراتی چون رفعت از خانواده هندبال، غلامپور روانشناس تیم ملی، کابلی رئیس اسبق ورزشگاه آزادی، حسن پور که در دوره قبل با رحیمی رقابت کرد اما توفیق نیافت و این بار جدی تر به عرصه انتخابات وارد شده، خلیلی از داوران هندبال، علیجانی از مدیران و مربیان هندبال، نیز از دیگر کاندیداهای حاضر در این انتخابات هستند.

شاید در روز انتخابات شاهد انصراف برخی از کاندیداها باشیم. در این بین به نظر می‌رسد اقبال نفراتی چون پاکدل، نوری، پورکیانی، ابراهیم زاده و گواری از مابقی بیشتر است. انتخابات فدراسیون قایقرانی نشان داده که رأی اعضای مجمع در برخی موارد می‌تواند معادلات را برهم بزند. اما باید دید تا روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه آیا خانواده هندبال برای انتخاب رئیس خود به یک اجماع می رسند یا خیر؟ و چه کسی قرار است منجی رشته هندبال باشد؟

رئیس جدید این فدراسیون کار سختی پیش رو دارد. برگزاری مسابقات آسیا و انتخابی المپیک مهمترین برنامه پیش روی این رشته است. شاید کار سخت باشد اما برای هندبالی که دو بار سابقه ایستادن بر روی سکوی بازی‌های آسیایی و رفتن به رقابتهای جهانی را دارد و از حضور لژیونرهای مطرحی سود می‌برد دور از دسترس نیست.

به گزارش “ورزش تایمز”، انتخابات فدراسیون هندبال قرار است ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه در سالن هگمتانه هتل المپیک برگزار شود و همه خانواده هندبال منتظر هستند تا ببینند رئیس جدید این مجموعه چه کسی خواهد بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *