سه شنبه , ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

رعایت اخلاق ریشه والیبال است/ سرمایه گذاران فشار وارد می‌کنند


به گزارش “ورزش تایمز”، هفته بیست و هفتم رقابت‌های لیگ برتر والیبال شاهد کتک کاری و رفتار غیر اخلاقی ملی پوش تیم والیبال شهرداری ارومیه بود. پوریا یلی، پشت خط زن ارومیه در دیدار مقابل شهرداری ورامین پس از استفاده از الفاظ رکیک علیه داور به فیلمبردار حمله و او را مورد ضرب و شتم قرار داد. رفتاری که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و نوجوانان و جوانان زیادی شاهد رفتار غیر ورزشی و غیر اخلاقی ملی پوش والیبال کشور بودند.

کمیته انضباطی فدراسیون در ابتدا پوریا یلی را دو جلسه محروم کرد اما در هفته بیست و نهم پوریا یلی در حالی که باید دوران محرومیت خود را طی می‌کرد به یکباره در زمین حاضر و برای تیمش بازی کرد! حضور یلی در زمین بازی سوالات و شائبه‌های زیادی در اذهان عمومی ایجاد کرده است چرا که رای کمیته استیناف و بخشودگی محرومیت او در سایت رسمی فدراسیون اطلاع رسانی نشده است و حتی تیم سپاهان، حریف شهرداری ارومیه در بازی هفته بیست و نهم با حضور یلی در زمین غافلگیر شد که در نهایت با واکنش تند رحمان محمدی راد، سرمربی تیم سپاهان علیه فدراسیون والیبال همراه شد.

مسعود صالحیه پیشکسوت والیبال ایران در گفتگو با “ورزش تایمز” درباره حواشی و اتفاقات رخ داده در لیگ برتر والیبال گفت: یک بازیکن والیبال حتی اگر بهترین ملی پوش از نظر فنی باشد، باید اخلاق و رفتار بالاتری از سطح فنی اش داشته باشد. اخلاق بسیار مهم است و اینها ریشه والیبال ایران را محکم می کند. ناهنجاری های به وجود آمده جز آسیب و لطمه زدن به والیبال اثر دیگری ندارند. کمیته انضباطی رأیی را که صادر می کند باید برای کسانی که در والیبال حضور دارند قابل قبول باشد. بازیکنی که حدود یک میلیارد دریافتی دارد، با جریمه ۱۰ میلیون تومانی تنبیه نخواهد شد.

پیشکسوت والیبال تأکید کرد: بازیکنی که از نظر اخلاقی مشکلاتی را به وجود می آورد باید جلساتی را نیز از تمرین تیمش محروم شود تا بار دیگر دست به چنین حرکاتی نزند. اینکه به راحتی از مسائل و مشکلات بازیکنان عبور کنیم، کم کم به صورت یک اپیدمی در والیبالمان درخواهد آمد که تأثیرات بدی روی بازیکنان نوجوان و جوان خواهد گذاشت.

وی اظهار داشت: رئیس کمیته انضباطی و کسانی که جلسات این چنینی را تشکیل می دهند در مقابل بازیکن خاطی باید محکم بایستند. والیبال یک ورزش دانشگاهی است. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا تماشاگران در سالن حاضر نیستند. اگر آنها نیز از نزدیک شاهد حرکات این چنینی بودند قطعاً بر روی آنها نیز تأثیرات منفی می گذاشت.

صالحیه در ادامه افزود: پس از رأی کمیته انضباطی نیز هیئت رئیسه فدراسیون هم باید آن را تأیید کند چرا که به آنها نیز این موضوع مربوط می شود. اینها مشکلاتی است که والیبال ما با آنها درگیر می باشد. فدراسیون والیبال در اقدامی مثبت از سعید درخشنده به عنوان رئیس کمیته کنترل نهایی مسابقات استفاده خواهد کرد تا مرحله پلی آف با مسئولیت درخشنده برگزار شود. این اقدام خوبی است، چرا که او فردی محکم و با اقتدار است.

پیشکسوت والیبال ایران تأکید کرد: افرادی که مسئولیتی را می پذیرند باید اختیارات کافی نیز داشته باشند. کمیته انضباطی دارای اساسنامه است و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد باید اصلاحاتی صورت گیرد تا به نفع والیبال تمام شود. مشکل بزرگ دیگری که در فرهنگ والیبال ایران وجود دارد این است که سرمایه گذاران در بسیاری از موارد دخالت می کنند. زمانی که یک بازیکن از حضور در مسابقات تیمش محروم می شود، در حقیقت باشگاه نیز متضرر می شود به همین دلیل از کانال های دیگر هم به فدراسیون و کمیته انضباطی فشار وارد می شود که به دلیل اینکه هزینه های میلیاردی در مسابقات انجام داده اند نباید از بازیکن تأثیرگذار خود محروم باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *