دوشنبه , ۲۲ بهمن ۱۳۹۷

داوری در نتایج هندبال ایران تاثیرگذار بود/ از اصل هدف دور شدیم


ناصر سلیمی در گفتگو با “ورزش تایمز” ضمن اشاره به عملکرد تیمش در بازیهای قهرمانی آسیا گفت: تیم نوجوانان در مسابقات قهرمانی آسیا پنجم شد. ما در حالی برابر چین تایپه باختیم که این تیم همیشگی این کشور نبود. البته ما هم مقابل آنها اشتباهات زیادی داشتیم. یک سری مسائلی هست که شاید نتوانم به عنوان یک مربی آن را عرض کنم اما باخت برابر چین تایپه را می پذیرم؛ این نتیجه برعهده من مربی است اما تا شرایط در آسیا این باشد همین اتفاقات هم رخ خواهد داد.

وی افزود: شرایط هندبال آسیا این طور شده و باید آن را بپذیریم. بحث داوری در نتایج تیم ها بسیار تاثیر گذار بود و شاید بر تیم ما بیشتر. متاسفانه ما در این کمیته کرسی ای در آسیا نداریم.

وی در توصیف مشکلات داوری مسابقات هندبال نوجوانان قهرمانی آسیا در اردن گفت: تنها در یک بازی ۹ پنالتی به ضرر ما سوت خورد. در بازی با عربستان در حالی مساوی کردیم که داوری بر علیه ما بود من نمی توانم بگویم همه اشتباهات برای داوران بوده اما نمی توانم هم بگویم باخت یا تساوی مادر بازیها تقصیر بازیکنان و خودمان است.

سرمربی تیم هندبال نوجوانان کشورمان خاطرنشان کرد: من نمی توانم خیلی از مسائل را بگویم و مجبور هستم سربسته تنها مواردی را بیان کنم.

وی تاکید کرد: در بحث داوری اگر در آسیا کرسی داشته باشیم این طور نمی شود. نتیجه بازی با عربستان را از ما گرفتند. ما اعتراض کردیم اما کمیته داوران حتی فیلم بازی را به ما تحویل نداد اما فیلم هایی را خودمان گرفته ایم که این مسئله در آن مشخص است. ما در این بازیها سرخورده از اتفاقات داوری هستیم . در بازی با چین تاپیه نیز این مسائل اتفاق افتاد که در نتیجه بازی تاثیر گذار بود.

سلیمی با بیان اینکه باز هم برخی مسائل هست که زیاد نمی توانم در مورد آن صحبت کنم پیرامون تفاوت بازی های به روز دنیا در رشته هندبال با سیستم بازی های هندبال ایران گفت: چین تایپه در بازی برابر ما سیستم اش با تمام بازیهای قبل فرق می کرد. آنها به خوبی سیستم جدید بازی هندبال من تو من را اجرا کردند و موفق هم شدند. ما در مجموع در این شیوه بازی سرعت کمتری در برابر آنها داشتیم و این مسئله یک واقعیت بود.

وی ادامه داد: ما باید قبل از مسابقات نسبت به این نوع شیوه بازی بیشتر کار می کردیم اما نتوانستیم در زمان محدودمان بچه ها را آماده کنیم. ما به چین تایپه بیشتر به خاطر این گونه مسائل باختیم . این تیم در رده سوم مسابقات ایستاد و این سکو را تنها مرهون تغییر شیوه بازی اش در مرحله دوم است.

سرمربی تیم هندبال نوجوانان تصریح کرد: به نظر من برخی از سکوها از قبل چیده شده بود. مثلا چین تایپه اصلا در برابر عربستان ترکیب تیم اش و سیستم بازی اش کاملا فرق می کرد و در بازی  برابر ما شکل و شیوه بازی سرعتی و با ترکیبی متفاوت شد.

وی تاکید کرد: من از جامعه هندبال بابت این نتیجه عذرخواهی می کنم. اعتراف می‌کنم که نتوانستم تیم ام را برابر چین تایپه آماده کنم. آرزو می کنم در هندبال آسیا به جایی برسیم که از ناحیه داوری متضرر نشویم.

سلیمی در مورد اینکه فدراسیون چه برنامه ای برای رها نشدن این بچه ها دارد، گفت: بنده که کاره ای نیستم ولی مدتها بود کنار بچه ها بودم تا آنها را برای مسابقات آماده کنم. فدراسیون باید این بچه ها را نگه دارد و در مسابقات بعدی آنها را حفظ کند. اینها نفرات خوبی هستند و اگر روی آنها کار شده و سرمایه گذاری شود و تدارکات خوب و بیشتری داشته باشند قطعا فدراسیون هندبال می تواند در آینده ثمره آن را ببیند.

وی در مورد نحوه نظارت و راهنمایی زوران در کنار تیم نوجوانان در مسابقات قهرمانی آسیای هم، گفت: زوران به ما خیلی کمک کرد. در دفاع و ترکیب حمله تیم را خوب آنالیز کرده و ترکیب خوبی را می چید.

« گفته می شود بخشی از مشکل امروز هندبال به دلیل حرفه ای نبودن مربیان پایه و مشکلات فنی رده های سنی پایه ما می باشد آیا این مسئله کار شما را در راه آماده سازی تیم سخت می کرد؟» 

وی در پاسخ به این سوال “ورزش تایمز” گفت: یکی از مشکلات ما این است که بازیکن ما وقتی به تیم ملی می آید باید تازه کارهای مقدماتی را یاد بگیرد اما یاد نمی گیرد چون باید از قبل در شروع کار هندبال این مسئله را یاد می گرفت. همین مسئله دست ما را می بندد. بازیکن ما هنوز اصول اولیه بازی را نمی دانند. در شرایطی که ورزش ما نتیجه گرا است این مسئله کار را برای من مربی تیم ملی سخت می کند.

سلیمی خاطرنشان کرد: البته برد و باخت بازی را شیرین تر می کند اما ما به دلیل حساسیت در کسب نتیجه و مشکلات این چنینی از اصل هدف دور شده ایم و عدم کسب نتیجه زحمات مان را زیر سوال می برد.

«زوران کاستاراتوویچ» قبل از عزیمت به کشورش یک دوره کلاس مربیگری در تهران برگزار کرد که در سرفصل یکی از روزهای کلاس بحث آموزش همین سیستم من تو من بود. آیا به نظر شما واقعا مربیان ما مشکل دارند و برگزاری این کلاسها می تواند در ارتقا سطح فنی و علمی آنها کمک کند؟

وی در این باره گفت: مربیان ما هنوز به شکل قدیمی کار می کنند. هندبال امروز جهان دیگر به شکل قبل نیست. در کلاس آقای زوران مدل دفاع این سیستم و شیوه های حمله نوین نیز در این رشته آموزش داده شد.

وی در پایان گفت: من باید از فدراسیون هندبال تشکر کنم که در شرایط مالی و بحرانی این روزها این تیم را با هزینه زیاد و بار سنگین به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام کرد. من مجددا عذرخواهی می کنم که در این شرایط تیم نوجوانان نتوانست نتیجه بگیرد و به مسابقات جهانی برود. این را تاکید می کنم اگر این تیم رها نشود قطعا روی سکوی آسیا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *