یکشنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۹

به اجبار به جوانان بها داده شد/ آمریکا روز سختی با ایران دارد

ناصر شهنازی در گفتگو با “ورزش تایمز”، درباره بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی گفت: مشکل تیم ملی والیبال ایران این است که هدف و برنامه ریزی مشخصی در سال سخت والیبال نداشت. تمام توان تیم ملی در لیگ ملت‌ها به کار گرفته شد که فشار مضاعفی به بازیکنان وارد کرد و در نتیجه باعث مصدومیت و خستگی شد. با توجه به اینکه مسابقات قهرمانی آسیا حکم حضور در مرحله دوم رقابت‌های المپیک را داشت در نتیجه تیم ملی با ترکیب اصلی در این رقابت ها شرکت کرد و انرژی برای جام جهانی باقی نماند.

* فاصله زیادی با تفکرات حرفه‌ای داریم
وی افزود: بسیاری از تیم‌های بزرگ در مسابقات لیگ ملت‌ها، جام اروپا و … از ترکیب متفاوتی استفاده کرده اند. شاید تیم ملی ایران در رنکینگ جهانی در جایگاه هشتم قرار دارد، ولی همچنان فاصله زیادی با تفکرات حرفه ای داریم. متأسفانه ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی ایران اعلام کرد برای جام جهانی آمادگی لازم را نداریم. او با ترکیب اصلی در مسابقات جام جهانی حاضر شد، مسابقاتی که اهمیت و حساسیت سال های گذشته را نداشت، چرا که دیگر کسب سهمیه المپیک در این رقابت‌ها داده نمی‌شود و تنها جوایز دلاری و امتیاز برای رنکینگ اهمیت دارد. نتوانستیم با برنامه ریزی کامل در این مسابقات حاضر شویم. دو بازی نخست خود را با ترکیب اصلی آغاز کردیم و زمانی به بازیکنان جوان بها دادیم که مجبور شدیم.

*  با مردم صادق نیستیم
کارشناس والیبال ادامه داد: بارها منتقدان و کارشناسان تأکید کردند که اگر قرار است به آینده سازان فرصت دهیم، باید از لیگ ملت‌ها شروع کنیم اما در جام جهانی درست زمانی که مجبور شدیم به جوانان بها دادیم. آنها نیز با شایستگی دو پیروزی برای تیم ملی به دست آوردند تا از شرایط بد بیرون بیاییم. متأسفانه با مردم صادقانه صحبت نمی‌کنیم و زمانی که کارشناسان از روی دلسوزی انتقادی انجام می‌دهند، با هجمه مواجه می‌شوند. هنوز تکلیف رئیس فدراسیون مشخص نیست و همین باعث می شود تا برنامه مناسبی وجود نداشته باشد. والیبال یکی از رشته های پرطرفدار در ایران است اما هنوز از نظر ساختار سازمانی دچار مشکلاتی است.

* به مربی خارجی بهای بیشتری داده می‌شود
شهنازی تأکید کرد: سرمربی تیم ملی به منتقدان خود حمله و این طور بیان کرد که کسی که در حد و اندازه های او باشد برای انتقاد در ایران وجود ندارد. کولاکوویچ گفت کسی باید از او انتقاد کند که در حدش باشد. حق با او است، چرا که در ایران به مربیان خارجی پول و بهای بیشتری داده می‌شود و حداکثر حقوق مربی ایرانی در والیبال یک میلیارد تومان می باشد که در قیاس با مربی خارجی رقمی به شمار نمی رود. او راست می گوید، کسی در حد و اندازه اش نیست.

* بسیاری از نتایج تیم ملی مدیون «معروف» و معروف‌ها است
وی ادامه داد: کارشناسان بارها و بارها درباره پوست اندازی تیم ملی صحبت کردند اما این به این معنا نبود که افرادی مانند معروف، غفور، عبادی پور و … را کنار بگذاریم. سعید معروف اسطوره والیبال ایران می باشد. او سال‌ها برای این رشته زحمت کشیده و کسی نمی تواند منکر آن شود. اتفاقا بازیکنان باتجربه باید حضور داشته باشند اما طوری باید مدیریت کرد که دچار خستگی و مصدومیت نشوند. مطمئن باشید بسیاری از نتایج مدیون تلاش‌های معروف و معروف‌ها است. ما برای صعود به المپیک و حضور در المپیک نیاز به معروف ها داریم اما نوع به کارگیری بازیکنان باتجربه و جوان هنر یک مربی است که متأسفانه آن را نداریم.

* ظاهرا دیکته شده بود از باتجربه ها استفاده نشود
شهنازی گفت: والیبال باعث شادی مردم می شود اما با این اتفاقاتی که رخ می دهد همین دلخوشی را از مردم گرفته ایم. ما از روی دلسوزی نقد می کنیم تا باعث پیشرفت والیبال شویم. در بازی مقابل برزیل می توانستیم پیروز شویم به شرطی که در شرایط حساس از بازیکنان باتجربه هم استفاده می کردیم اما ظاهرا از قبل دیکته شده بود که بازیکنان باتجربه بازی نخواهند کرد. این شیوه در تیم ملی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

* تیم در زمان ولاسکو جنگنده بود
ناصر شهنازی درباره ادامه کار با کولاکوویچ برای حضور در المپیک گفت: بارها گفته ایم که والیبال نیازمند یک مربی بزرگ است. در زمان ولاسکو تیم ما یک تیم جنگنده بود و همیشه ۴۰ بازیکن آماده در اختیار داشتیم که جایگزین مناسب و برنامه ریزی وجود داشت. این اتفاق بعد از رفتن ولاسکو کمتر رخ داد. در حال حاضر نیز به یک مربی با رزومه قوی نیاز داریم که به رشد والیبال کمک کند. پتانسیل خوبی داریم اگر از آنها به خوبی استفاده شود.

به اجبار به جوانان بها داده شد/ آمریکا روز سختی با ایران دارد

* به المپیک صعود نکنیم فاجعه است
وی درباره مسابقات انتخابی المپیک گفت: مطمئن باشید با شرایطی که تیم هایی مانند چین، کره جنوبی و استرالیا دارند کار آسانی در پیش نداریم. اگر صعود نکنیم، فاجعه ای بزرگ برای والیبال ایران رخ می دهد. باید از قبل برنامه اصولی انجام می‌دادیم. فتاحی آدم با دانشی در والیبال است و امیدوارم از توان مدیریتی اش استفاده کند. شانس صعود به المپیک داریم اما شرایط سخت است.

* آمریکا روز سختی مقابل ایران دارد
شهنازی درباره بازی با آمریکا گفت: تیم های بزرگ مانند برزیل،آمریکا و لهستان با تمام توان خود در مسابقات حضور یافته اند  که  شانس قهرمانی دارند. شرایط راحتی مقابل این تیم نداریم اما ما سابقه پیروزی مقابل تیم های بزرگ را داشته‌ایم و اگر مدیریت کنیم می توانیم پیروز میدان شویم. در این بازی بدون شانس نیستیم. آمریکا بازی آسانی مقابل ما ندارد. با توجه به اینکه بازیکنان جوان روحیه تازه به تیم تزریق کرده اند، آمریکا کار سختی خواهد داشت. برای تیم ملی والیبال ایران آرزوی موفقیت دارم، دلسوز والیبال هستیم و می‌خواهیم والیبال رشد کند تا باعث شادی مردم شود.

به گزارش “ورزش تایمز”، چهاردهمین دوره رقابت‌های جام‌جهانی والیبال از روز سه‌شنبه ۹ مهرماه با حضور تیم‌های برزیل، آمریکا، ژاپن، لهستان، مصر، آرژانتین، روسیه، ایران، استرالیا، ایتالیا، کانادا و تونس به میزبانی ناگانو ژاپن آغاز شده است.

تیم ملی والیبال ایران در مرحله نخست رقابت‌ها از ۵ بازی خود  با ۲ پیروزی، ۳ شکست و ۶ امتیاز در جایگاه هشتم جدول رده بندی قرار گرفت.

در مرحله دوم مسابقات که به میزبانی هیروشیما برگزار می‌شود ملی پوشان والیبال ایران فردا چهارشنبه از ساعت ۱۲:۳۰ مقابل تیم ملی آمریکا صف آرایی خواهند کرد. آمریکا از ۵ بازی خود با کسب ۴ پیروزی، یک شکست و ۱۳ امتیاز پس از برزیل در رده دوم جدول قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *