یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

برنامه‌های تیم ملی بسکتبال ۵۵ روز پیش از المپیک/ایران صعود میکند؟

به گزارش “ورزش تایمز”، ۱۲ سهمیه از کاروان ۶۱ نفره ایران برای المپیک توکیو – تا به امروز- سهم بسکتبال است که برای سومین بار مجوز حضور در این بازی ها را کسب کرده است.

این مجوز با خلق نتیجه ای دور از انتظار و غیرقابل پیش بینی در جام جهانی ۲۰۱۹ به دست آمد. در این رقابت ها که به میزبانی چین برگزار شد تیم ملی کشورمان هر سه دیدار مقدماتی را واگذار کرد اما در گروه بازنده ها ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا به لطف عملکرد نیجریه مقابل رقیب آسیایی (چین)، پیروزی پرگل برابر فیلیپین و در کل تفاضل گل بهتر نسبت به چین، ایران به عنوان بهترین تیم آسیایی صاحب سهمیه المپیک شود.

این در حالی بود که بسکتبال ایران برای المپیک پکن به واسطه قهرمانی بی حرف و حدیث در آسیا صاحب سهمیه شد و پس از نزدیک به ۵۰ سال به المپیک راه یافت. با همه اینها اینکه تیم ملی بسکتبال از چه مسیری به المپیک توکیو رسید، خیلی قابل بحث نیست وقتی خیلی دیگر از مدعیان از همین مسیر نتوانستند به نتیجه برسند.

با هر عملکردی امروز بسکتبال ایران در جمع ۱۲ تیم المپیکی برای بازی های ۲۰۲۰ است، مسئله قابل توجه هم چگونگی حضور تیم ملی بسکتبال در جمع المپیکی های این رشته است و اینکه برای ارتقای بهتر و بیشتر آن چه اقدامات نتیجه بخشی انجام شده است؟

تیم ملی بسکتبال به عنوان بهترین تیم آسیایی جام جهانی ۲۰۱۹ چین راهی المپیک ۲۰۲۰ شد

خبری از تدارکات گسترده المپیکی نیست

۲۰ ماه از کسب سهمیه تیم ملی بسکتبال برای المپیک توکیو می گذرد و حالا ۵۵ روز به این رویداد باقی مانده است. فرصتی که برای شمارش کم نیست اما برای آماده سازی حضور در بزرگترین رویداد تاریخ ورزش به اندازه یک چشم بر هم زدن است.

البته که سه هفته ای از آغاز اردوی تیم ملی بسکتبال می گذرد، پیش از آن هم ملی پوشان به واسطه برگزاری لیگ های داخلی و خارجی (دو فصل) و حضور در انتخابی کاپ آسیا درگیرهای باشگاهی و ملی خود را داشتند و به همین دلیل احتمالا با کمتر مشکل و کمبودی از حیث آمادگی بدنی مواجه هستند اما هماهنگی تیمی و اثرگذار میان بازیکنان حاصل نمی شود مگر در اردوی متمرکز تیم ملی آنهم به واسطه برنامه های تمرینی و تدارکاتی (دیدار تدارکاتی).

همین مسئله نقش زیادی در عملکرد ماندگار نسل طلایی بسکتبال بعد از المپیک پکن داشت. ملی پوشان بسکتبال ایران در جریان آماده سازی برای بازی های ۲۰۰۸ به خیلی از کشورهای جهان از جمله آمریکا سفر و حدود ۳۰ بازی تدارکاتی برگزار کردند.

حامد حدادی راست می گوید که آن تدارکات و بازی ها به اندازه ۱۰ سال بازیکنان را بیمه کرد حداقل به این دلیل که بازمانده های نسل طلایی هنوز نان همان دوران را می‌خورند؛ درست بعد از آن تدارکات گسترده و تجربه المپیک بود که درهای لیگ های معتبری مانند NBA و فرانسه به روی حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی گشوده شد و به نوعی راه را برای دیگر بازیکنان داخلی و دیده شدن آنها هم باز کرد.

اتفاقی که انتظار می رود بعد از المپیک توکیو هم شاهد تکرار آن برای بازیکنان جدید باشیم اما با شرایط فعلی تیم ملی بسکتبال و برنامه های محدودی که برای آن تدارک دیده شده این مهم چقدر شدنی به نظر می رسد؟

رایزنی ها و مکاتباتی که فقط در بوق و کرنا شدند

کمتر از دو ماه به آغاز بازی های المپیک باقی مانده است، تیم ملی سه هفته پیش در غیاب خیلی از ستاره هایش وارد اردو شد و پس از یک هفته توانست ترکیب اردونشینانش را برای پیگیری تمرینات کامل کند. این تیم تا به امروز دیدار تدارکاتی نداشته است. این شرایط پابرجاست تا زمان اعزام به اردن و برگزاری دیدارهای پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا.

این در حالی است که پیش از این گفته می شد رایزنی ها و مکاتبات زیادی برای تیم ملی و آماده سازی آن انجام شده و از جمله دریافت دعوتنامه از ژاپن و لهستان و مکاتبه با کشورهایی مانند اسپانیا، روسیه، یونان، پرتغال و صربستان؛ با همه اینها ملی پوشان بسکتبال نه تنها تا بعد از انتخابی کاپ آسیا و بستن پرونده خود در این رقابت ها دیدار تدارکاتی ندارند بلکه روی همین مسابقات هم به عنوان بخشی از آماده سازی برای المپیک حساب شده است.

البته که انتخابی کاپ آسیا به خصوص با توجه به حضور بی دغدغه ای که بسکتبال ایران در آن خواهد داشت، می تواند حکم یک مرحله آماده سازی برای ملی پوشان المپیکی باشد اما اینکه این میدان جایگزین یک مرحله تدارکات قابل انتظار شده باشد، چرایی های خود را دارد.

به هر حال در رابطه با تیم ملی بسکتبال و مهیا شدن دیدار تدارکاتی برای آماده سازی آن، رایزنی ها و مکاتبات زیادی در بوق و کرنا شد اما در نهایت سه اعزام نهایی شده که یکی از آنها در واقع مسابقات برگزار شده توسط فیبا آسیا(انتخابی کاپ آسیا) است و فقط دو مورد دیگر نتیجه اقدامات فدراسیون به حساب می آید.

برنامه‌های تیم ملی بسکتبال ۵۵ روز پیش از المپیک/ایران صعود میکند؟

حداکثر ۷ دیدار تدارکاتی پیش از مصاف با غول جهان و دیگر المپیکی ها

تیم ملی بسکتبال ۱۹ خردادماه (یا ۱۸ خردادماه) عازم اردن می شود تا دو دیدار خود در پنجره سوم و پایانی انتخابی کاپ آسیا را برگزار کند. این تیم بعد از دیدار با قطر و عربستان که ۲۲ و ۲۴ خردادماه برگزار می شود به تهران بازمی گردد تا پیگیر آماده سازی خود برای المپیک شود.

در این راستا قرار است ملی پوشان بسکتبال سفری به ژاپن داشته باشند تا دیدارهایی تدارکاتی با ملی پوشان این کشور داشته باشند. سفر به ژاپن برای روزهای پایانی خردادماه پیش بینی شده است. برگزاری دو دیدار تدارکاتی با ژاپنی ها قطعی است اما احتمال برگزاری دیدار سوم هم وجود دارد.

تیم ملی بسکتبال بعد از بازگشت از ژاپن و پیش از اعزام دوباره به این کشور برای حضور در المپیک، سفری هم به اسپانیا خواهد داشت و در آنجا با تیمی غیر از میزبان و احتمالا آرژانتین ۲ دیدار خواهد داشت.

این برنامه مصوب و نهایی برای تیم ملی است البته اگر بازهم دستخوش تغییرات نشود. بدین ترتیب تیم ملی بسکتبال ایران پیش از حضور در میدان بزرگ المپیک و برگزاری دیدار افتتاحیه این رقابت ها (مقابل تیم راه یافته از بازی‌های انتخابی بین قاره‌ای کانادا) و بعد از آن دیدار با غول بسکتبال جهان یعنی آمریکا و فرانسه تنها ۶ یا ۷ دیدار تدارکاتی خواهد داشت.

رامین طباطبایی: برنامه های مصوب کافی است

رئیس فدراسیون بسکتبال البته معتقد است برنامه های پیش بینی شده برای تیم ملی کافی است. وی در عین حال تاکید دارد که تلاش ها در جهت مهیا شدن برنامه های گسترده تری بود اما کرونا و شرایط خاصی که در خیلی از کشورها ایجاد کرد، اجازه نداد این تلاش ها به نتیجه برسد.

رامین طباطبایی در گفتگو با “ورزش تایمز” با تاکید دوباره بر مکاتبات و رایزنی هایی که فدراسیون بسکتبال با کشورهای مختلف داشت، گفت: کرونا و جابه جایی که در زمان برگزاری پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا داشت، خیلی از برنامه های ما را مختل کرد. به طور مثال سفر به لهستان و دیدار در این کشور تقریبا قطعی شده بود. به دعوتنامه دریافتی از لهستانی ها پاسخ مثبت داده بودیم اما بعد از تعیین زمان جدید انتخابی کاپ آسیا مجبور به منتفی کردن آن شدیم چون زمان دو رویداد تداخل داشت.

وی همچنین حضور در تورنمنت لبنان را یادآورشد و تصریح کرد: روی تورنمنت لبنان هم حساب کرده بودیم اما به خاطر برخی مسائل که پرداخت ۹ هزار دلار یکی از آنها بود، این حضور را منتفی کردیم. علاوه بر این برای سفر به لبنان مشکل ترانسفر هم داشتیم چراکه سفر زمینی خطرناک بود، برای سفر هوایی هم باید به قطر می رفتیم که این هم مستلزم رعایت قرنطینه دو هفته ای می شد. بنابراین این برنامه را هم به طور کل منتفی کردیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال با بیان اینکه سفر تیم ملی بسکتبال به ژاپن بعد از انتخابی کاپ آسیا قطعی است، خاطرنشان کرد: مذاکراتی با اسپانیا داشتیم اما در برنامه های تیم ملی این کشور جای خالی نبود. با این حال مسئولان بسکتبال اسپانیا پیشنهاد هماهنگی برای دیدار ما و یکی از تیم هایی که در کشورشان اردو دارد را مطرح کردند که از آن استقبال کردیم. آرژانتین که از تیم های المپیکی است، گزینه مورد نظر است. بنابراین سفر به اسپانیا و ۲ دیدار با آرژانتین را هم برای پیش از اعزام به المپیک نهایی کرده‌ایم.

طباطبایی با مرور دوباره اینکه سفر به اردن (انتخابی کاپ آسیا)، ژاپن و اسپانیا سه برنامه تدارک دیده شده برای تیم ملی بسکتبال تا پیش از المپیک است، گفت: به نظرم با توجه به شرایط فعلی این سه برنامه برای ملی پوشان کافی باشد.

وی تاکید کرد: البته بدمان نمی آمد دیدارها و برنامه های بیشتری داشته باشیم و به همین دلیل خیلی از رایزنی ها را انجام دادیم. هدف‌مان هم فقط دیدار با اروپایی ها بود مشکل اما اینجا بود که خیلی از کشورهای اروپایی درگیر آماده سازی برای مرحله پایانی انتخابی المپیک هستند و به همین دلیل خیلی سخت می شد از آنها برنامه گرفت.

رئیس فدراسیون بسکتبال تصریح کرد: علاوه بر این اگر به خاطر کرونا زمان پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا تغییر نمی کرد، خیلی از مشکلات پیش نمی آمد و مثلا می توانستیم در تورنمنت لهستان شرکت کنیم. در هر صورت به نتیجه نرسیدن بخشی از برنامه ها تقصیر ما نیست. شرایط دست و پای ما را به نوعی بست. تلاش اما این بود بهترین شرایط را مهیا کنیم درحالی که مشکلات و محدودیت های مالی داشتیم.

برنامه‌های تیم ملی بسکتبال ۵۵ روز پیش از المپیک/ایران صعود میکند؟

در انتظار صعود وعده داده شده

به گزارش “ورزش تایمز”، به هر حال تدارکات امروز با بریز و بپاش های تیم ملی بسکتبال برای المپیک پکن فاصله خیلی زیادی دارد و همین مسئله می تواند «پیراهن عثمان» شود برای منتقدانی که منتظر لغزش بسکتبال و نمایندگانش در توکیو و سومین حضور المپیکی هستند مگر اینکه دیدار ایران در گروه اول المپیک با آمریکا، فرانسه و حریف سومشان به نتایجی بهتر از دو دوره قبل منتهی شود.

تیم ملی بسکتبال ایران اولین بار در المپیک ۱۹۴۸ انگلستان شرکت کرد. شاگردان کاظم رهبری در آن دوره بازی ها دو بازی از مجموع ۷ دیدار خود را بردند و در جایگاه چهاردهم را از آن خود کردند. در المپیک پکن هم ملی پوشان بسکتبال ایران نتیجه هر پنج دیدار برابر لیتوانی، آرژانتین، کرواسی، استرالیا و روسیه را واگذار کردند و در جدول رده بندی یازدهم شدند.

اینکه تیم ملی بسکتبال در المپیک توکیو چه نتیجه ای خواهد گرفت اصلا مشخص نیست اما به هر حال رامین طباطبایی این وعده را داده که ایران از گروه خود صعود می کند. آیا این وعده زیبا با تدارکاتی که شباهتی به گذشته ندارد، تحقق می یابد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *