چهارشنبه , ۶ مرداد ۱۴۰۰

الکنو: در روزنامه‌های روسیه خواندم قائمی به تیم ملی دعوت شده است


به گزارش “ورزش تایمز”، تیم ملی والیبال ایران پس از کسب عنوان دوازدهمی مسابقات لیگ ملت‌ها تمرینات خود را برای حضور در المپیک توکیو آغاز کرد و امیدوار است با هدایت سرمربی روس خود بتواند در توکیو نتایج قابل قبولی کسب کند.

ولادیمیر الکنو، سرمربی تیم ملی والیبال امروز دوشنبه با حضور در نشست خبری به تشریح وضعیت تیم ملی در آستانه اعزام به سی و دومین دوره بازیهای المپیک پرداخت.

لیگ ملت ها به سوالات من پاسخ داد

اگر یادتان باشد قبل از شروع مسابقات گفتم امیدوارم لیگ ملت ها به بسیاری از سوالات من پاسخ بدهد. می توانم بگویم به بسیاری از سوالات من پاسخ داده شد. آزمونی برای تیم ما بود. مسابقات بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. در یک محیط بسیار سخت ۱۵ مسابقه فشرده انجام دادیم.

نتایج تیم ملی در لیگ ملت ها راضی کننده نبود

جوان ها را مورد آزمایش قرار دادم و سطح کلی تیم خودمان را مورد محک قرار دادم. نه تنها جوان ها بلکه همه بازیکنان را ارزیابی کردیم. از نظر نتیجه نه مورد پسند من بود و نه مورد پسند شما. اما حجم کاری که تیم انجام داد را نکات مثبتی می بینم. نکته بارز این بود که شما جوانان خوبی را دیدید. کسانی که امروز و آینده از پرچم ایران دفاع خواهند کرد.

می شد در لیگ ملت ها نتیجه بهتری گرفت

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی شد کاری کنید که تیم ملی با نتایج بهتری لیگ ملت ها را به پایان برساند گفت: می شد نتایج بهتری کسب کرد. مخصوصا در دیدار با صربستان. جوانان خوبی داشتیم. با یکی دو تعویض بازیکنان باتجربه می توانستیم این بازی را ببریم. اما همانطور که قبل از مسابقات گفتیم، هماهنگی کردیم که این مسابقات آمادگی باشد برای المپیک. به همین خاطر خواستم جوانان را تحت فشار و استرس آزمایش کنم و ببینم چطور از این آزمایش بیرون می آیند.

به معجزه اعتقاد ندارم

البته می دانستم که این مسابقات بسیار طولانی و پرفشار است. به همین خاطر برای جلوگیری از مصدومیت بازیکنان این تغییرات را انجام می دادم اما می دانستم که این تغییرات ثبات را برای تیم ملی به وجود نمی آورد. یادآوری می کنم که تیم ملی ایران تقریبا دو سال بازی رسمی انجام نداده بود. ۵۰ درصد تیم را جوانانی تشکیل می دادند که تقریبا بازی رسمی انجام نداده بودند. من به معجزه اعتقاد ندارم و فکر می کنم که فقط باید با کار به هدف رسید.

قائمی یک صدم عناوین من را هم کسب نکرده است

وی در پاسخ به سوال “ورزش تایمز” مبنی بر این که واکنش شما به دخالت هایی که فدراسیون در تیم ملی می کند چیست، گفت: قبلا این را یک بار گفتم بودم الان تکرار می کنم. از زمان شروع کارم در تیم ملی تاکنون همه تصمیمات را من می گرفتم. در مورد مسائلی که شک یا تردید داشتم دو همکار دارم که با آنها مشورت می کردم. در هیچ مسائلی نه رئیس فدراسیون و نه مسئول دیگری فشاری بر من وارد نکرده است. من از آن دسته مربیانی نیستم که کسی فشاری به من وارد کند. در مورد فرهاد قائمی نمی خواستم صحبت کنم اما از آنجایی که این مسئله در موردش صحبت زیاد شده است برخی مسائل را روشن می کنم. تفاوت بنیادی که بین من و این بازیکن و جود دارد این است که من بزرگتر از ایشان هستم. ایشان در مورد گذشته و عناوین صحبت هایی کرده است اما یک صدم عناوینی که من کسب کرده ام را ندارد. تفاوت اصلی این است که من ایشان را جلوی خودم نشاندم و همه حرف هایم را زدم اما او جوابش را در رسانه ها داد.

با سعید معروف درباره قائمی صحبت کردم

در رابطه با قائمی من حدود یک ماه و شاید هم بیشتر سوال کردم. با سعید معروف در مورد او صحبت کردم. به کاپیتان گفتم که با کمال تاسف فیاضی به این مسابقات نمی رسد. دلم می خواست به فرم ایده آل خودش برسد اما در این مدت نرسید. باید تاکید کنم که ایشان سعی و تلاش زیادی کرد که به فرم برسد اما نرسید. از او به خاطر سعی و تلاشش تشکر می کنم.

در روزنامه های روسیه از دعوت قائمی باخبر شدم!

به من گفته شد بازیکنی داریم که می تواند در دریافت ها و سرویس ها خیلی خوب است. او فرهاد قائمی بود. به من گفته شد که ایشان ازدواج کرده و به دنبال زندگی اش است. البته مصدومیتی هم دارد که مانع از حضور جدی اش در مسابقات می شد. با این شرایط مسئله قائمی منتفی شد اما بعد از مسابقات لیگ ملت ها که یک هفته به روسیه رفتم. بازیکنان هم استراحت کردند. دو روز قبل از آمدنم در تهران در روزنامه های روسی خواندم که این بازیکن به تیم ملی دعوت شده است. در حدود دو سه ساعت بعد که این خبر را خواندم دستیارم گفت خوش خبر زنگ زده و گفتم شما موافق هستید که قائمی به تیم ملی دعوت شود؟

قائمی و میرزاجانپور دو، سه روز فرصت داشتند خودشان را نشان بدهند

من در جواب گفتم اگر این بازیکن در آمادگی کامل باشد و یک سروگردن از بازیکنانی که در اردو هستند آماده تر باشد من مخالفتی ندارم. اگر ببینم این بازیکن می تواند به تیم ملی کمک کند حتما این بازیکن در لیست ما خواهد بود. درست همین شرایط را برای میرزاجانپور در نظر گرفتیم. در همان تمرین اول من جلوی همه بازیکنان به این دو بازیکن اشاره کردم و گفتم از آنجایی که تا زمان رفتن ما به المپیک ۸ تا ۱۰ جلسه تمرین باقی مانده است شما دو سه روز وقت دارید که خودتان را نشان دهید که یک سرو گردن از بازیکنانی که در اردو هستند بالاتر هستید و می توانید در لیست باشید اما بعد از تمرین اول مشاهده کردم که قائمی در شرایط مطلوب نیست.

اگر فرصت داشتیم به قائمی بیشتر زمان می دادم

می دانم که قائمی تمرین کرده بود ایشان اما چیزی که من دیدم نمی خواستم ایشان را اذیت کنم. برای همین از آنجایی که نمی خواستم بدن ایشان را مورد اذیت قرار دهم بعد از تمرین او را صدا کردم و ضمن تشکر برایش آرزوی موفقیت کردم. اگر این موقعیت دو سه ماه قبل از المپیک رخ می داد حتما امکان و زمان بیشتری به ایشان می دادم که به آمادگی برسد اما ۱۰ روز مانده به رفتن ما این امکان غیرممکن است. بسیاری تیم ها از مدتها پیش با ۱۲ بازیکن تمرین می کنند. این تصمیم و انتخاب خودم بودم اما همچنان ابهاماتی وجود دارد که گذاشته ام تصمیم آخر را خودم بگیرم.

مربی بدنسازم از ۸ صبح تا ۸ شب در سالن است

یک کادر فنی دارم که کارشان را انجام می دهند. دو مربی یعنی آقای توتولو که کارهای آنالیز را انجام می دهد و در سالن به من کمک می کند. آقای تندروان هم در کار انالیز و تمرین شرکت می کند. او ایرانی است و فارسی صحبت می کند و زیر نظر من پروسه تمرین را انجام می دهد. مربی بدنساز به طور کامل جوابگوی سطح آمادگی بازیکنان است و از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب از سالن بیرون نمی آید! ایشان به طور کلی با تمام بازیکنان تمرین می کند و سپس به صورت انفرادی با بازیکنان مصدوم و کسانی که نیاز به کار بیشتری دارند. مترجم من هم اینجا جوابگوی رسانه ها است. فقط موقع تایم اوت ترجمه نمی کند. او از ۹ صبح تا ۱۱ شب با من است؛ ارتباط با بازیکنان، با ریاست فدراسیون و زندگی شخصی من؛ همه جا در کنار من است.

هیچکس نمی تواند به من فشار بیاورد حتی فدراسیون

اگر امروز ارتباط خوبی با بازیکنان برقرار کردم به خاطر مترجم است. صحبت درباره پزشک تیم ملی هم بیهوده است. یک زمانی متخصصان والیبال صربستانی و ایتالیایی به روسیه آمدند و یک روس در میان آنها نبود و ارتباطی بین تیم و آنها ایجاد نشده بود. از روزی که من اینجا آمدم درهای تیم ملی روی ایرانی ها باز بود. می خواهم بگویم چند مربی ایرانی داریم که از روز اول به ما کمک کرده اند بدون چشمداشت. آنها تجربه بسیار بالایی دارند. هرچیزی که می خواستند ببینند و یاد بگیرند، در این مدت دیدند. تجربه مدنظر در این اردوها کسب می شود نه نشستن روی تریبون در مسابقه. رفتن به المپیک برای هر مربی افتخار است اما امروز ذهن من بیشتر درباره بازدهی و تاثیر کارم است نه اینکه بخواهم برای کسی تبلیغ کنم. اگر می خواهید بدانید چه کار می کنیم به اردو بیایید. راز پنهان ندارم. مسئله آخر اینکه از آن مربیانی نیستم که بتوان به من فشار آورد نه از طرف فدراسیون نه از طرف شخص دیگری.

واکنش به مشاوره اشتباه و مصدومیت امیر غفور

تا جایی که امکانش وجود دارد توضیح دادم. شاید بلند صحبت نمی کنم! تمام تصمیمات را بنده به تنهایی می گیرم. درباره غفور بعد از بازی اول یک مقدار با کتفش کارهایی کرد که باعث تشدید مصدومیتش شد. متاسفانه غفور مسابقات را از دست داد ولی به صورت انفرادی کار می کرد. او حتی به یکی از بهترین متخصصان ایتالیایی هم مراجعه کرد. آن پزشک گفت مصدومیت جدی نیست و به غفور کارهایی داد که در طول مسابقات آن را انجام داد. می توانم بگویم غفور مشکلی برای بازی ندارد و با آمادگی کامل به المپیک می رود. درباره رفتن یا نرفتن غفور به المپیک نیازی به مشورت کسی ندارم. تصمیم خودم بوده است.

خودم را از درون می خورم

این بزرگترین نکته منفی من است که از باخت متنفر هستم. در طول دوران ورزشی یاد نگرفتم که با شکست مدارا کنم. برای همین، این آخرین المپیک من خواهد بود. بعد از این مسابقات حتما مدتی برای استراحت و بازسازی خودم نیاز دارم.این شکست ها باعث می شود من خودم را «از درون بخورم». باید از این مورد دوری کنم و فقط دنبال برد باشم. قرصی نیست که این مشکل را درمان کند و برای همین مدتی از والیبال دور می شوم.

گروه ما در المپیک «کاری» است

دوست ندارم در زندگی گام های بلند بردارم و نمی خواهم پیشگویی کنم ولی گروه ما در المپیک، گروه کاری است. در این گروه به جز لهستان و ایتالیا که برتری نسبی به ما دارند، می توان امید داشت مقابل بقیه تیم ها بازی خوبی انجام بدهیم. تاکتیک من این است که گام به گام و آهسته جلو بروم. اگر بخواهیم با ونزوئلا بازی کنیم ولی به فکر بازی با ژاپن باشیم درست نیست. بازی های ما در لیگ ملت ها آنالیز شده است. مواد جالبی داریم که می توانیم روی آن کار کنیم. امیدوارم این کار ما در المپیک نتیجه بدهد.

سکوی المپیک؟ ابتدا به لیگ ایران نگاه کنید

در ورزش تضمینی وجود ندارد. دیروز چه کسی می توانست پیروزی ایتالیا را در فینال فوتبال یورو تضمین کند؟ قبل از شروع پنالتی می دانستید ایتالیا قهرمان می شود؟ تا حدودی جواب شما را دادم. حضور روی سکوی المپیک تنها آرزوی رئیس فدراسیون نیست و آرزوی من، شما و همه مردم ایران است. نمی توانیم کسی را به خاطر این امید محکوم کنیم ولی اینکه از الان تضمین کنیم تیم ملی روی سکو می رود، حرف زودهنگام است. برای اینکه این قضاوت را کنیم، باید به سطح کلی لیگ ایران نگاه و آن را با لیگ تیم های دیگر مقایسه کنیم که امید دارند روی سکو بروند. در لیگ ایران ۶۰ تا ۷۰ درصد بازیکنان، سرویس «موجی» می زنند. در بخش دریافت، بازیکنان لیگ ایران جلوی سرویس های لئون، میخائیلوف و … قرار نمی گیرند. در دیدار با روسیه تا مقطعی برابر پیش می رفتیم. پانکوف که برای سرویس رفت، دیگر نتوانستیم کاری کنیم. نه به این خاطر که ما دلمان نمی خواست کاری کنیم بلکه نتوانستیم موضوع سرویس او را حل کنیم. اگر می خواهیم درباره سکوی المپیک صحبت کنیم باید در لیگ خودمان تغییراتی ایجاد کنیم. باور کنید من هم مثل رئیس دلم می خواهد این آرزو تحقق یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *