پنجشنبه , ۲ اسفند ۱۳۹۷

احتمال حذف بازیکن ۲۴۶ سانتی‌متری والیبال نشسته برای اندونزی


به گزارش “ورزش تایمز”، تیم ملی والیبال نشسته ایران در فینال رقابت های قهرمانی جهان با شکست ۳ بر صفر بوسنی برای هفتمین بار، عنوان قهرمانی جهان را به خود اختصاص داد و برای بازی های پارالمپیک توکیو مقتدرانه کسب سهمیه کرد.

سرمربی این تیم بعد از این قهرمانی با تاکید بر اینکه شاگردانش مدعی این عنوان بودند در مورد روند قهرمانی آنها و برنامه ای که تا زمان اعزام به بازی های پاراآسیایی جاکارتا طی خواهند کرد، توضیح داد. وی همچنین در مورد وضعیت مرتضی مهرزاد که پیش از این نسبت به آن ابراز نگرانی کرده بود، توضیح داد.

این بازیکن که با  ۲۴۶٫۴ سانتی‌متر به عنوان بلندقدترین مرد ایران شناخته شده در جریان لیگ جهانی والیبال نشسته نتوانسته بود انتظارات کادر فنی تیم ملی را برآورده کند حالا هم هادی رضایی در مورد این بازیکن به رضایت کامل نرسیده طوریکه می گوید: مرتضی مهرزاد هنوز به اوج نرسیده و باید برای ماندگاری در ترکیب تیم ملی والیبال نشسته تلاش بیشتری داشته باشد. 

رضایی در گفتگو با “ورزش تایمز”، با بیان اینکه برای تیم ملی والیبال نشسته مردان از پارالمپیک ریو تا پارالمپیک توکیو یک برنامه چهارساله تنظیم شده بود، گفت: به واسطه برگزاری رقابتهای لیگ جهانی، قهرمانی جهان و بازی های پارآسیایی مهمترین بخش این برنامه برای امسال بود که خوشبختانه دو رویداد آن را تا به امروز با قهرمانی پشت سر گذاشته ایم.

وی با یادآوری اینکه تیم ملی والیبال نشسته در اولین دوره لیگ جهانی که به میزانی تبریز برگزار شد، به عنوان قهرمانی دست یافت، خاطرنشان کرد: در مسابقات قهرمانی جهان هم در حضور تمام تیم هایی که کاملاً آماده و مدعی حضور پیدا کرده بودند توانستیم قهرمان شویم و با اقتدار سهمیه پارالمپیک را از آن خود کردیم. از حالا به بعد تمرکزمان روی بازی های پارآسیایی است که احتمالاً با شکل و شرایطی متفاوت در آن شرکت خواهیم کرد.

وی گفت: از ابتدا مبنای کارمان بر این بود که برای این سه رویداد مهم در مجموع از ۱۸ بازیکن استفاده کنیم. تا به امروز و طی دو دیدار لیگ جهانی و قهرمانی جهان از مجموع ۱۳ بازیکن استفاده کرده ایم. این ترکیب برای حضور در بازی های پارآسیایی دستخوش تغییراتی خواهد شد چرا که قصد داریم ترکیبی به نسبت جوان تر را عازم اندونزی کنیم.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته تصریح کرد: برای لیگ جهانی و مسابقات قهرمانی جهان به خاطر سطح بالای آنها و شرایط دیگر تیم های شرکت کننده، از بازیکنان باتجربه در ترکیب تیم بهره بردیم اما به نسبت سطح بازی های آسیایی ترکیب تیم را تا حدی تغییر خواهیم داد تا از ترکیب ۱۸ نفره مورد نظر، به دیگر نفرات هم نوبت حضور در میدان برسد.

رضایی در ادامه گفتگو با “ورزش تایمز” و با اشاره به روندی که تیم والیبال نشسته تا دستیابی به قهرمانی در مسابقات اخیر طی کرد، گفت: در مرحله مقدماتی هر سه دیدار خود را با برد پشت سر گذاشتیم. سپس در مرحله یک چهارم نهایی، مصر را شکست دادیم و بعد از آن برای حضور در فینال مقابل اوکراین به پیروزی رسیدیم. در فینال هم بوسنی را از پیش رو برداشتیم و قاطعانه قهرمان شدیم.

وی با بیان اینکه تیم ملی والیبال نشسته مدعی جدی قهرمانی در مسابقات بود، یادآور شد: طی یک سال گذشته ملی پوشان زحمت زیادی کشیده بودند. والیبال نشسته در ایران با بسکتبال آمریکا یا فوتبال برزیل مقایسه می شود چون سطح بالایی دارد و بازیکنان خیلی قشنگ و حرفه ای در این تیم بازی می کنند.

به گفته رضایی اعضای تیم ملی والیبال نشسته حدود ۲۰ روز استراحت خواهند داشت سپس از اواخر مردادماه دور جدید تمریناتشان را برای اعزام به اندونزی و حضور در بازی های پاراآسیایی دنبال خواهند کرد.

وی در این رابطه گفت: البته طی مدت زمانی که ملی پوشان خارج از اردو هستند باید تمرینات بدنسازی خود را طبق برنامه بدنساز تیم دنبال کنند. در واقع آنها مرخصی بدون توپ دارند اما نباید از شرایط تمرین دور شوند تا هنگام بازگشت به اردو شرایط مناسب را داشته باشند.

«بعد از لیگ جهانی، انتقاداتی از شرایط مرتضی مهرزاد شده بود و اینکه حتی تصمیم گرفته بودید این بازیکن را از ترکیب تیم کنار بگذارید، شرایط مهرزاد در مسابقات جهانی چطور بود؟»، سرمربی تیم ملی والیبال نشسته در پاسخ به این پرسش گفت: به نسبت لیگ جهانی، شرایط مهرزاد بد نبود. بهتر شده بود اما باید بهتر از این هم شود. مهرزاد برای لیگ جهانی تمرین خوبی نداشت و به همین دلیل تا پای کنار گذاشتن وی از ترکیب تیم هم پیش رفتم، حالا هم باید تلاش بیشتری داشته باشد برای آنکه ماندگار شود.

رضایی تاکید کرد: هیچ زمان و در هیچ مقطعی بازیکن سالار نبوده ام حتی اگر قهرمانی تیمم در خطر باشد. مهرزاد هنوز به اوج نرسیده و با شرایطی که دارد حتی بعید نیست که او را از ترکیب تیم برای بازی های پارآسیایی کنار بگذارم. وی و دیگر بازیکنان باید در بهترین شرایط تمرینی و آمادگی حضور داشته باشند تا در ترکیب تیم منتخب قرار بگیرند.

رضایی تصریح کرد: تیم ملی والیبال نشسته تا زمان اعزام به محل برگزاری بازی های پارآسیایی دو مرحله اردو خواهد داشت. ضمن اینکه بعد از اتمام اردوی اول ترکیب اعزامی به جاکارتا معرفی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *