شنبه , ۹ فروردین ۱۳۹۹

آخرین نوروز والیبال با «کولاکوویچ»/ فقط یک مدال جهانی با ایگور!

به گزارش “ورزش تایمز”، ایگور کولاکوویچ اواخر سال ۹۵ هدایت تیم ملی والیبال را در زمان ریاست محمدرضا داورزنی برعهده گرفت. کولاکوویچ مدرک کارشناسی مدیریت تجاری از دانشگاه اقتصاد پادگوریکا در مونته نگرو دارد و در دانشگاه مونت پولیه فرانسه در رشته مربیگری والیبال و دانشگاه آلفا بلگراد در رشته تربیت مدیر نیز درس خوانده است.

کولاکوویچ مربی والیبال اهل مونته نگرو در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ سرمربی تیم ملی والیبال مردان صربستان بود و با تیم صربستان به مقام چهارمی مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان ۲۰۰۶ رسید که بر عقیده برخی از مفسرین و کارشناسان بین المللی والیبال دنیا، قهرمانی صربستان در لیگ جهانی سال ۲۰۱۶ نیز حاصل کار این مربی در مدت حضورش در تیم ملی صربستان بوده است.

وی به عنوان پاسور در تیم‌های مختلفی بازی کرده است که دو عنوان قهرمانی در لیگ یوگسلاوی، یک عنوان قهرمانی در جام یوگسلاوی و نایب قهرمانی در جام قهرمانی اروپا با تیم پارتیزان بلگراد از جمله افتخارات وی در دوران حرفه‌ای بازیکنی است.

این مربی بین المللی والیبال، ۲۳ مدال در رنگ‌های مختلف و از رویدادهای متعدد والیبال در پرونده کاری دوران مربیگری خود دارد که ۱۳ مدال آن به رنگ طلایی است. ایگور کولاکوویچ سابقه هدایت تیم‌های باشگاهی و ملی نیز در پرونده کاری خود دارد که مهمترین آن هدایت تیم ملی والیبال صربستان در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ است.

سرمربی تیم ملی با عناوین گفته شده وارد ایران شد و هدایت تیم والیبال ایران را برعهده گرفت حالا پس از گذشت حدود چهار سال این مربی اهل مونته نگرو به آخرین ماه‌های حضور در تیم ملی ایران نزدیک می‌شود. کولاکوویچ در حالی سال ۹۸ را در ایران پشت سرگذاشت که کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین دستاوردش بود. دستاوردی که به اعتقاد برخی از کارشناسان در نبود ایگور و با حضور بازیکنانی مانند سعید معروف، محمد موسوی، امیر غفور، میلاد عبادی پور، علی شفیعی و سایر ستارگان تیم ملی برای والیبال ایران کسب می‌شد و کسب سهمیه در مسابقات قاره‌ای آسیا دور از دسترس نبود.

کولاکوویچ با هدف تغییر نسل کارش را در والیبال ایران آغاز کرد اما در مدت حضورش در ایران شاید عدم استفاده و فرصت ندادن به جوانان یکی از بزرگ‌ترین نقدهای وارد به او بود. شاید چهره‌های جوانی مانند علی اصغر مجرد، پوریا یلی، امیر حسین اسفندیار و جواد کریمی در یک سال اخیر در والیبال ایران و جهان چهره شدند اما نمی‌توان خیلی ایگور را در آن تأثیر گذار دانست.

در شرایطی که ساملوو سرمربی تیم ملی روسیه و هینن سرمربی تیم ملی لهستان در یک سال اخیر چهره متفاوت و جوانی از تیم‌های خود در مسابقات مختلف رونمایی کردند اما کولاکوویچ با اصرار و پافشاری در هر رقابتی ترکیب اصلی را وارد زمین کرد.

کولاکوویچ که حتی در رقابت‌های لیگ ملت‌های سال ۹۸ در غیاب ستاره و چهره‌های شناخته شده رقبا به دنبال فتح سکو بود باز هم ناکام بود. ناکامی ایگور در مرحله نخست مسابقات کسب سهمیه هم ادامه دار بود و تیم ملی در مقابل تیم پرمهره و آماده روسیه شکست را پذیرفت تا در مرحله دوم مسابقات انتخابی برای کسب سهمیه تلاش کند.

علاوه بر اصرار عجیب کولاکوویچ در استفاده از ترکیب اصلی و نادیده گرفتن جوانان، نحوه تصمیم گیری او در تعویض بازیکنان در طول مسابقات و مربیگری اش در کنار زمین، انتقادات بسیاری به همراه داشت. به اعتقاد برخی کارشناسان تیم ملی ایران با توجه به پتانسیل و استعداد انسانی باید مربی بزرگ‌تری در اختیار می‌داشت.

کولاکوویچ در مدت حضورش در ایران موفق شد در مسابقات قاره‌ای جهان مقام سوم را برای ایران به دست بیاورد که افتخار قابل توجهی بود اما با توجه به پتانسیل در اختیار داشته او می‌توانست با تدبیر و جسارت بیش‌تر عناوین بیش‌تری در لیگ ملت‌ها و مسابقات جهانی برای ایران به دست آورد و حتی کار کسب سهمیه المپیک را در مرحله نخست انتخابی تمام کند.

حالا کولاکوویچ به اواخر دوران حضورش در ایران نزدیک می‌شود. پیش از شیوع ویروس کرونا و اعمال تغییر در برنامه‌های فدراسیون جهانی والیبال، حضور در لیگ ملت‌ها و المپیک توکیو دو رویداد مهمی بود که کولاکوویچ با آن می‌توانست تیم ملی ایران را همراهی کند و حال با اعمال تغییر و به تعویق افتادن مسابقات لیگ ملت‌ها به پس از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰، کولاکوویچ در المپیک توکیو به کار خود در والیبال ایران پایان خواهد داد چرا که قرار داد او تا توکیو است.

تیم ملی والیبال ایران در چند سال گذشته با در اختیار داشتن مربی قدرتمند در حد نام والیبال ایران می‌توانست افتخارات بیش‌تری کسب کند. فدراسیون والیبال در انتخاب سرمربی بعدی باید دقت بیشتری را داشته باشد تا با توجه به بازیکنان و استعدادهای والیبال ایران نتایج و عناوین بهتری در جهان کسب کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *