پنجشنبه , ۲۶ مهر ۱۳۹۷

قهرمانی تیم ملی شطرنج به خاطر قدرت ایران بود یا ضعف حریفان؟


به گزارش “ورزش تایمز”، مسابقات شطرنج جام ملت های آسیا از روز گذشته در همدان آغاز شد. روز نخست این مسابقات به برگزاری رقابت های بخش رپید (سریع) اختصاص داشت که طی آن شطرنجبازان شرکت کننده در هر دو بخش مردان و زنان طی ۷ دور با یکدیگر به رقابت پرداختند.

ایران با سه تیم سبز، قرمز و سفید همراه با هند، چین، ویتنام، قزاقستان، بنگلادش، ازبکستان، عراق، لبنان و عمان ۱۲ تیم شرکت کننده در بخش مردان رقابت های رپید بودند. در این بخش تیم ملی مردان ایران (تیم سبز) که پرهام مقصودلو، پویا ایدنی، سید محمد امین طباطبایی، علیرضا فیروزجا و مسعود مصدق پور را در ترکیب خود داشت، موفق شد با کسب پیروزی در ۶ دور و مجموع ۱۲ امتیاز در رده نخست جدول رده بندی ایستاده و قهرمان شود. 

در جدول رده بندی این بخش از مسابقات، چین با ۵ برد و ۲ باخت و ۱۰ امتیاز دوم شد و هند که بخت اول قهرمانی به حساب می آمد نیز با وضعیت مشابه چینی ها و پوئن شکنی کمتر در جایگاه سوم ایستاد. 

قهرمانی تیم ملی مردان ایران در بخش رپید جام ملت های آسیا، نخستین قهرمانی شطرنج ایران در این سطح از مسابقات به حساب می آید. این در حالی است که در رده بندی اولیه مسابقات، تیم ایران شانس جایگاه ششمی بود. 

همین مسئله این ابهام را ایجاد می کند که «قهرمانی ایران آنهم در حضور دیگر تیم های مدعی و به خصوص هند که بخت نخست قهرمانی معرفی شده بود، به خاطر ضعف حریفان و غیبت بازیکنان اصلی آنها بود یا آمادگی کامل و قدرت شطرنجبازان کشورمان؟»، مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج در گفتگو با “ورزش تایمز” و در پاسخ به این پرسش با تاکید بر اینکه تمام تیم ها با ترکیب کامل به ایران سفر کرده اند، گفت: مجموع ریتینگ تیم ایران اثبات می کند که قهرمانی کشورمان صرفا به خاطر آمادگی و شرایط ایده آل خودِ بازیکنان به دست آمده است. 

وی در این گفتگو یادآور شد: جام ملت های آسیا رویدادی نیست که تیم ها حضور در آن را دست کم بگیرند و بخواهند با ترکیبی غیراصلی در آن شرکت داشته باشند به خصوص اینکه این دوره از رقابت ها در بخش استاندارد، حکم انتخابی جهان را دارد و به همین دلیل تیم ها با بهترین شرایط و ترکیب ممکن در آن شرکت کرده اند. 

رئیس فدراسیون شطرنج یادآور شد: هند که بخت نخست قهرمانی مسابقات معرفی شده بود با مطرح ترین شطرنجبازان خود به ایران سفر کرده است. حتی تیمی مانند چین هم ترکیب اصلی خود را در اختیار دارد. 

پهلوان زاده یادآور شد: البته در هر رویدادی این احتمال وجود دارد که بازیکنی شاخص به هر دلیلی در ترکیب تیم کشورش حضور نداشته باشد یا تیم ها بازیکنانی جوان و بعضا بی نام و نشان را هم در ترکیب خود قرار داده باشند اما به طور کلی همه تیم های شرکت کننده در جام ملت های آسیا، با ترکیب اصلی خود در مسابقات شرکت کرده اند. طوریکه این دوره از رقابت ها در سطح بالایی در حال پیگیری است. 

وی با تاکید بر اینکه این برای نخستین بار در طول تاریخ شطرنج کشور است که تیم ملی ایران، قهرمان جام ملت های آسیا می شود، تصریح کرد: قهرمانی تیم ایران نباید به حساب ضعف حریفان گذاشته شود. شطرنجبازان ایران نسبت به گذشته ارتقای زیادی داشته اند و با آمادگی خوبی در مسابقات شرکت کرده اند.

«اما در رده بندی اولیه، ایران شانس ششم بود و هند بخت قهرمانی معرفی شده بود؟»، رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش “ورزش تایمز” گفت: قرار نیست رده بندی نهایی تیم ها همانی شود که در رده بندی اولیه بوده است. به هر حال وضعیت تیم ها در طول مسابقات تعیین کننده است. اینکه هند بخت نخست قهرمانی معرفی شده بود با لحاظ کردن پیشینه این تیم بوده و عملکردی که شطرنجبازان هندی در میادین مختلف داشته اند اما در نهایت، عملکرد شطرنجبازان در جریان مسابقه تعیین کننده جایگاه آنها است نه پیشینه و رده بندی اولیه. 

پهلوان زاده تاکید کرد: برای اولین بار تیم ایران با مجموع ریتینگ ۲۵۸۰ در مسابقات شرکت کرده در حالیکه پیش از این نهایت این رقم برای ایران ۲۴۸۰ بود. این افزایش ریتینگ نشان می دهد که تیم ایران در چه سطح از آمادگی قرار دارد. 

رئیس فدراسیون شطرنج در عنوان کردن دلایلی که منجر به افزایش مجموع ریتینگ تیم ایران شده، گفت: افزایش تعداد اعزام و حضور در میادین مختلف به بهبود وضعیت شطرنجبازان کمک کرده است. ضمن اینکه همکاری با «سوکولوف» هم بی تاثیر نبوده است. 

پهلوان زاده همچنین در مورد عملکرد تیم ایران در بخش بانوان که با کسب عنوان سومی همراه بود، گفت: در این بخش هم تیم ایران شانس جایگاه چهارم بود اما موفق شد در میان هشت تیم شرکت کننده، سوم شود. امیدوارم عملکرد خوب شطرنجبازان در جام ملت های آسیا ادامه داشته باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *